Spełnione marzenie Krakowa

Czwartkowy wieczór przejdzie do historii. Oto po kilkunastu latach starań, siedmiu latach prac projektowych i trwającej trzy i pół roku budowie, Kraków doczekał się prestiżowego Centrum Kongresowego na światowym poziomie. ICE Kraków Congress Centre jest miejscem, gdzie kultura i sztuka na najwyższym poziomie spotykać się będą z nauką i biznesem.

Działalność ICE Kraków zainaugurował koncert 2014. Tu i teraz. Pierwszą część zajęły oficjalne przemówienia oraz prezentacja filmu dokumentującego powstawanie Centrum. - Dziś Kraków wzbogacił się o nowe wyjątkowe miejsce, dzięki któremu umocni swoją wysoką pozycję jako miasta idealnego do organizacji dużych kongresów i konferencji o międzynarodowym znaczeniu – powiedział do zgromadzonych gości Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Na scenie pojawili się również projektanci tego imponującego obiektu: Krzysztof Ingarden oraz Jacek Ewý ze studia Ingarden & Ewý Architekci.

Fot. Wojciech Wandzel, www.wandzelphoto.com

Część drugą wypełniło dzieło 2014. Tu i teraz skomponowane specjalnie na inaugurację przez słynnego kompozytora Zbigniewa Preisnera do wierszy znanej i cenionej poetki Ewy Lipskiej. W tym szczególnym wokalno-instrumentalnym widowisku piękna muzyka przeplatana ponadczasową poezją wzbogacona została o wspaniałą scenografię autorstwa Borisa Kudlički, zjawiskowe wizualizacje i imponującą grę świateł. Po raz pierwszy mogliśmy też podziwiać na własne uszy wspaniałą akustykę mieszczącej 2 tys. osób Sali Audytoryjnej. 2014. Tu i teraz wpisuje się doskonale w czasy, w których żyjemy - pełne niepokojów, napięć, ale i nadziei. Pierwsza część dzieła przeznaczona była na orkiestrę symfoniczną, którą poprowadził stale współpracujący z kompozytorem wybitny dyrygent Adam Klocek. Usłyszeliśmy tu wszystko to, za co kochamy autora muzyki do Trzech Kolorów - jaskrawą instrumentację smyczków i kojące dźwięki fortepianu, odmalowujące pełną paletę emocjonalnych stanów. W części zatytułowanej Soul Preisner postanowił zabrać nas w podróż w najgłębsze zakamarki ludzkiej duszy. Prym wiedli tutaj znakomici instrumentaliści: gitarzysta Mitch Dalton, wiolonczelista Philip Sheppard, perkusista Alasdair Malloy, multiinstrumentalista Józef Skrzek, pianista Konrad Mastyło i flecista Jacek Ostaszewski oraz grający na perkusjonaliach Sławomir Berny. W części trzeciej (Utopia. Katharsis. Tu i teraz) orkiestrą symfoniczną, sześcioosobowym chórem męskim i wszystkimi instrumentalistami zadyrygował od pulpitu sam kompozytor. Wokalizy usłyszeliśmy w wykonaniu australijskiej wokalistki i kompozytorki Lisy Gerrard, która ze względu na chorobę nie mogła przylecieć do Polski. Jednak artystka zarejestrowała swój głos w studio w Melbourne, dzięki czemu mogliśmy słuchać jej cudownych wokaliz i poczuć symbolicznie jej obecność. Pełna metafizyczności muzyka Preisnera przeniosła nas na chwilę w inny wymiar - poza czas i teraźniejszość, z dala od zgiełku, zagrożenia i cywilizacji, cytując słowa Lipskiej Tu i teraz. Niech zapomną o nas wojny. Niech odejdzie strach.

Fot. Tomasz Wiech

Po tak wspaniałym i pełnym przeżyć muzyczno-poetyckim otwarciu, ICE Kraków, ku uciesze wszystkich krakowian, może z dumą rozpocząć swoją działalność. 

 

ORGANIZATORZY INAUGURACJI ICE KRAKÓW CONGRESS CENTRE

                               

 

SPONSORZY

     

 

PARTNERZY

                               

 

 

PATRONI MEDIALNI

                             

 

PARTNER DNI OTWARTYCH

 

Wszystko co powinieneś wiedzieć o Centrum Kongresowym ICE Kraków

  • Projekt ICE Kraków został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Układ funkcjonalny i kompozycyjny Centrum Kongresowego wykorzystuje naturalne walory widokowe miejsca. Bryła budynku dzięki charakterystycznemu, falującemu dachowi chylącemu się ku Wiśle, niejednokrotnie porównywana była do roztapiającej się bryły lodu. Wykończenie elewacji stanowi mozaika z płyt ceramicznych w kolorach białym i czerwonym, jak polska flaga, oraz w różnych odcieniach szarości. Całość zamknięta jest szklaną elewacją oraz blachą tytanowo-cynkową. Efekt, który uzyskali projektanci (Ingarden & Ewý Architekci, współpracujący z Arata Isozaki & Associates), pozwolił płynnie wpisać się Centrum w panoramę bulwarów wiślanych oraz całego Krakowa.
  • ICE Kraków to ponad 36 000 m² przestrzeni konferencyjnej – największa Sala Audytoryjna może pomieścić około 2000 osób. Do dyspozycji gości są także: Sala Teatralna (600 miejsc), Sala Kameralna (400 miejsc lub 2x200 miejsc) oraz Zespół Sal Konferencyjnych o powierzchni 500 m², które mogą być dzielone za pomocą systemu sal akustycznych na mniejsze powierzchnie.
  • Dodatkowo ICE Kraków dysponuje 32 wielofunkcyjnymi pokojami spotkań oraz trzypoziomowym foyer z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu oraz panoramę Krakowa, które może pełnić funkcje ekspozycyjne. W obiekcie znajduje się także dwupoziomowy parking podziemny z 347 miejscami postojowymi.
  • ICE Kraków to nowa biznesowa wizytówka miasta, która przyciąga przede wszystkim przedstawicieli branży MICE (ang. Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions). W związku z możliwością zorganizowania w ICE Kraków niemal każdego rodzaju eventu, zainteresowanie obiektem jest ogromne. Do końca 2014 roku Centrum Kongresowe jest zarezerwowane na 60 dni. Natomiast z 365 dni w 2015 roku zarezerwowano już 175.
  • Odpowiednie rozplanowanie sal w ICE Kraków, pozwala odseparować je od siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednym czasie Centrum może gościć nawet trzy wydarzenia jednocześnie, a goście poszczególnych eventów nie będą mieć ze sobą kontaktu. Pozwala to na zwielokrotnienie liczby spotkań, które mogą odbyć się w ICE Kraków Congress Centre w ciągu roku.
  • Inwestorem ICE Kraków jest Gmina Miejska Kraków, operatorem obiektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt realizowano w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt to 357 539 043,63 PLN (kwota dofinansowania to 82 930 000,00 PLN). Prace rozpoczęto w czerwcu 2007 r. a zakończono (zgodnie z zakładanym terminem) w październiku 2014 r.

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych