ICE Jazz: SBB & Tomasz Stańko

Spotkanie dwóch legend, alians dwóch niezmierzonych, a zarazem odległych muzycznych światów… czy rzeczywiście odległych? Przekonamy się już 4 września w Krakowie podczas kolejnego koncertu cyklu ICE Jazz. 

„To będzie niecodzienne spotkanie polskich mistrzów muzyki jazzowej i progresywnej” - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. „W ICE Kraków zagrają legendy. Ten koncert rozpoczyna muzyczną jesień w Krakowie i stawia poprzeczkę niezwykle wysoko – w końcu SBB i Tomasz Stańko to giganci polskiej estrady” - zaprasza dyrektor Helbin. 

Wykonawców tego koncertu nie trzeba przedstawiać: SBB powstało w 1971 roku, Tomasz Stańko debiutował jeszcze ponad dekadę wcześniej – i od tamtych czasów swoją wyobraźnią muzyczną ubarwiają świat dźwięku kolejnych pokoleń Polaków i całej rzeszy zagranicznych fanów. 

Od początku działalności współpracowali z największymi: Tomasz Stańko z Krzysztofem Komedą, Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski z Czesławem Niemenem – by szybko wybić się na samodzielność i budować własną, niekwestionowaną sławę. Dzięki wybitnym umiejętnościom i niezwykłemu wyczuciu słyną z muzyki improwizowanej, wyrafinowanej, otwierającej wrażliwość słuchaczy na nowe doznania – tak jazzman Tomasz Stańko, jak i rockmani z SBB podnieśli ją do rangi sztuki nie tylko w ramach gatunków, którymi się parają. 

Trudno się dziwić, że tak niezwykli polscy muzycy spotkali się na swojej artystycznej drodze, i to już w latach 70. ubiegłego wieku – świadectwo tej współpracy istnieje choćby w postaci trzech utworów, zarejestrowanych wspólnie w studiu Polskiego Radia w Warszawie, opublikowanych w 2005 roku w antologii nagrań SBB. Giganci polskiej estrady po dziesięcioleciach zagrają znowu razem w Krakowie! 

Powroty do Krakowa zwłaszcza dla muzyków SBB mają swój dodatkowy smak – bo w latach 70, po ich żywiołowym występie na jednej z miejscowych scen, w ówczesnej lokalnej prasie i rozgłośni radiowej wygrażano, że byli zbyt głośni, wyglądali zbyt „zachodnio”… i że ta grupa już w naszym mieście nie zagra. Nic bardziej mylnego – to właśnie pod Wawelem SBB zyskał sobie wielką popularność: znająca się na muzyce krakowska publiczność potrafiła docenić elektryzujący efekt, jaką przyniosło połączenie osobowości i talentu tworzących zespół muzyków. Ta sama publiczność – i z tych samych powodów – tak bardzo oblega koncerty Tomasza Stańki: czy słynny trębacz występuje sam, czy z jedną ze swoich formacji, czy też jako gość specjalny – jego nazwisko jest zawsze gwarancją najwyższych artystycznych doznań. 
4 września obie muzyczne legendy spotkają się w Centrum Kongresowym ICE Kraków! Usłyszymy zarówno „klasyki” SBB, jak i wspólne, z Tomaszem Stańko, improwizacje, których ramy powstaną specjalnie na potrzeby tego występu.


Organizatorem koncertu jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator Centrum Kongresowego ICE Kraków.


ICE Jazz: SBB & Tomasz Stańko
ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków)
4 września 2016 roku, 19.00


Bilety w cenie od 50 zł do 100 zł dostępne są w punktach InfoKraków (pl. Wszystkich Świętych 2, ul. św. Jana 2, ul. Powiśle 11, Rynek Główny 1/3, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25, ul. Marii Konopnickiej 17), oraz w sieci Eventim.pl wraz punktami sprzedaży.


 


SBB

Legenda rocka improwizowanego i muzyki progresywnej – jedyny polski zespół, który nie powielał, a wyznaczał światowe trendy muzyczne w latach 70. XX wieku. Największe sukcesy odnosili w składzie Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski.Od 1973 roku grają pod nazwą SBB – akronim od Silesian Blues Band, potem rozwijany także jako artystyczne motto „Szukaj, Burz i Buduj”. Ich płyty – m.in. Nowy Horyzont, Follow My Dream czy Ze słowem biegnę do ciebie mają swoje miejsce w światowym kanonie muzyki rockowej XX wieku. Po zmianach składu, realizacji solowych projektów przez członków zespołu i kolejnych scenicznych powrotach, od 2014 roku legendarny pierwotny skład SBB znowu gra razem – i tych właśnie muzyków zobaczymy i usłyszymy w krakowskim koncercie.


Tomasz Stańko

Trębacz, kompozytor, lider, którego fantastyczna muzyczna wyobraźnia poprowadziła do sukcesów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Kamienie milowe jego kariery wyznacza debiut u progu lat 60. XX wieku na jazzowej scenie Krakowa, współpraca z Krzysztofem Komedą (m.in. słynny album Astigmatic), ponad 40 albumów, które nagrał jako lider, w tym nagrania dla słynnej wytwórni ECM – m.in. Balladyna, Leosia, Litania czy Soul of Things oraz znakomite muzyczne składy – jak kwartet z Bobo Stensonem, Andersem Jorminem i Tonym Oxleyem uznawany za najlepszą jazzową grupę lat 90. Od lat regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy ankiety magazynu „Down Beat”, jest laureatem niezliczonych nagród i wyróżnień. W Krakowie pamiętamy go z koncertów, w których genialnie ilustrował poezję – taki też charakter ma jego album Wisława, nagrany w 2013 roku w hołdzie dla zmarłej rok wcześniej Wisławy Szymborskiej.

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych