Wydarzenia towarzyszące Terra Madre Slow Food Festival

W grudniu Kraków stanie się kulinarną stolicą Europy Środkowej. Blisko 200 wystawców, ponad 30 pokazów i laboratoriów smaku, 15 kolacji tematycznych w krakowskich restauracjach z najlepszymi szefami kuchni, degustacje piwne i winiarskie, Slow Wine bar i wielki stół wigilijny. Co ważne, organizatorzy zadbali także o stronę kulturalną festiwalu oraz o najmłodszych. Dla miłośników teatru i muzyki przygotowane są wyjątkowe wydarzenia, natomiast dla dzieci, pod bacznym okiem Renaty Rusnak, tworzony jest specjalny, sensoryczno-smakowy plac zabaw, tak by po wejściu na teren Centrum Kongresowego ICE Kraków nie tylko rodzice mogli cieszyć się różnorodnymi doznaniami smakowymi.

Poniżej prezentujemy program wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji TERRA MADRE:

  • Spektakl Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca - 12 grudnia godzina: 16.00
  • Koncert Trebunie-Tutki wraz z wybitnym cymbalistą Miroslavem Rajtem Inspiracje - 12 grudnia godzina: 18.00
  • Pasmo dziecięce Terra Madre Slow Food Festival w ICE Kraków

Spektakl Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca - 12 grudnia godzina: 16.00


fot. jemradio.pl

Bogactwo kulturowe Europy Wschodniej podczas Terra Madre Slow Food Festival przejawi się w wyjątkowych wydarzeniach muzycznych i teatralnych. Jednym z nich będzie spektakl Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca, opowiadający historię krawca, której mimo notorycznego pecha nie traci rezonu ani dobrego humoru. 


Koncert Trebunie-Tutki wraz z wybitnym cymbalistą Miroslavem Rajtem Inspiracje - 12 grudnia godzina: 18.00

Drugim wydarzeniem towarzyszącym Terra Madre Slow Food Festival będzie koncert zespołu Trebunie-Tutki, który łączy w sobie góralską tradycję ze współczesnością. Taneczne popisy solowe i barwne stroje stwarzają klimat rodem z góralskiej zabawy sprzed wieku. Tradycyjne pasterskie instrumentarium wzmacnia efekt ciągłości i rozwoju tradycji muzycznych górali polskich, a Nowa Muzyka Góralska tworzona przez lidera grupy, Krzysztofa Trebunię-Tutkę jest jej naturalną kontynuacją.


PASMO DZIECIĘCE TERRA MADRE SLOW FOOD FESTIVAL W ICE KRAKÓW

Warsztaty i zajęcia dla dzieci na Festiwalu Terra Madre mają pokazać najmłodszym dobrobyt i różnorodność poszczególnych regionów Polski. Każde województwo, każdy powiat, każde convivium Slow Food charakteryzuje się odmiennymi walorami smaków i tradycji. Na warsztatach przedstawimy dzieciom to, co normalnie pokazaliby im dziadkowie i rodzice – produkty oraz tworzenie i przygotowywanie żywności, dań. Chcemy zetknąć je z czystymi, naturalnymi smakami, które narodziły się z bogactwa ziemi i pokoleniowego doświadczenia człowieka, a nie z próbek, laboratoriów, mieszanek chemicznych i sztucznych substytutów, mających za zadanie jeden cel – oszukać zmysły i skłonić do bezmyślnej konsumpcji, a przede wszystkim przywiązać i uzależnić. Siedemnaście składników w zwykłych frytkach, trzydzieści kilka w ciastkach, tradycyjnie robionych z mąki, wody, jajka, masła i cukru – czy to mają być „smaki dzieciństwa” kolejnych pokoleń?

Ruch Slow Food od wielu lat mówi „nie” takiej spuściźnie po naszych czasach. W Polsce mimo zalewu przemysłowej, fabrycznej żywności, wciąż mamy dużą wiedzę i pamięć o prawdziwych, naturalnych produktach, o żywności naszych przodków. Mamy również czyste ekologicznie ziemie i uprawy. Choć szybciej i taniej jest wszystko polać chemią i wypełnić polepszaczami, nasi producenci stają na wysokości zadania, karmiąc nas najlepszej jakości uczciwą żywnością. Dzieci zasługują na takie jedzenie i odżywianie, podobnie jak zasługują na nauczenie się tego, w jaki sposób same mogą je przygotowywać.

W programie znajdą się różnorodne smakowo wcale nie łatwe dla maluchów niespodzianki, zaczynając od pomorskiego „węża morskiego”, przez szczecińskiego śledzia w różnych odsłonach, wytłaczanie i poznawanie odmian olejów z polskich nasion z lubelskiego, kojarzenie pszczoły nie tylko z miodami, ale i zapylaniem roślin, lepienie prawdziwych rogali wielkopolskich, czy własnoręczne doprawianie kozich twarogów. Pojawi się również element edukujący najmłodszych w robieniu mądrych zakupów i czytaniu etykiet.

Małe “slow” firmy, które przywiązują wagę do jakości usług oferowanych dzieciakom, włączyły się w program nie tylko ze świetnym produktem sprzedażowym, ale i interesującymi
i zróżnicowanymi pomysłami na wartościowe sposoby na spędzanie czasu poprzez mądrą zabawę. Przygotowują dla nich zabawy ruchowe i edukacyjne, rozmowy o węglu, spotkanie
z miejskim ogrodnictwem, piękną ilustracją książkową, nie cyfrowym kinem, wycinanki bożonarodzeniowe z filcu, lepienie z gliny aniołów i ślimaków, zabawy na recyklingowym, tekturowym placu zabaw.

Zapisy na warsztaty dla dzieci można dokonać podczas trwania festiwalu na miejscu.

Koordynatorka strefy dzieci Renata Rusnak
http://renatarusnak.com

Szczegółowy program Terra Madre Slow Food Festival: www.terramadre.pl

11-13 grudnia 2015, Kraków z około 50 lokalami gastronomicznymi
12-13 grudnia 2015, godziny 10.00-18.00, Centrum Kongresowego ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków
Wstęp na targi kosztuje 5 zł, dzieci do 12 roku za darmo


 


Organizatorzy:

Slow Food Polska – polski oddział Slow Food International (międzynarodowej organizacji
zrzeszającej ponad 100 tysięcy członków w 164 krajach na wszystkich kontynentach) skupiający osoby zainteresowane ochroną tradycyjnej kuchni z rożnych regionów Polski. W Polsce organizacja funkcjonuje od 1999 roku i zorganizowała między innymi słynną akcję „Gęsina na św. Marcina” czy też festiwal „Czas Dobrego Sera”. Przywróciła też do łask piwa niepasteryzowane, soki z owoców, oryginalne Oscypki i Kiełbasę Lisiecką. Slow Food Polska wspiera też i rekomenduje blisko 30 restauracji w całej Polsce, które wykorzystują w swojej kuchni produkty lokalne.
www.slowfood.pl

Krakowskie Biuro Festiwalowe – Największe krakowskie festiwale, spektakularne widowiska dla stutysięcznej publiczności, głośne w Polsce i Europie wydarzenia z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych czy literatury – tym wszystkim zajmuje się dziś Krakowskie Biuro Festiwalowe, jedna z najbardziej aktywnych polskich instytucji życia publicznego. Działalność KBF obejmuje również inicjatywy na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej i biznesowej, przemysłu spotkań i przemysłów czasu wolnego.

www.biurofestiwalowe.pl www.icekrakow.pl


 

 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych