"Wesele w Ojcowie" w ICE Kraków!

Zapraszamy na Dzień Tańca z Cracovia Danza, podczas którego wystawione zostanie Wesele w Ojcowie Karola Kurpińskiego, czyli pierwszy polski balet narodowy. Pokazanie tego spektaklu z okazji święta tańca jest uhonorowaniem artystów, którzy przez lata rozsławiali sztukę baletu, jest hołdem wobec twórców tej niezwykłej dziedziny sztuki. 

ICE Kraków zaprasza w imieniu organizatora - Cracovia Danza.

W zeszłym roku Balet Cracovia Danza po kilkudziesięciu latach zapomnienia przywrócił Wesele w Ojcowie publiczności, wystawiając premierę w Lusławicach w Europejskim Centrum Krzysztofa Pendereckiego i w Teatrze Ludowym w Krakowie. W spektaklu Cracovia Danza wspaniałe mazury, krakowiaki, polki i marsze ukazane są w pełnej scenicznej krasie. Choreografie Leszka Rembowskiego oparte są archiwalnych zapisach polskich tańców. Niezwykle ważnym elementem spektaklu jest oczywiście muzyka w wykonaniu orkiestry oraz tradycyjne pieśni obrzędu weselnego w interpretacji śpiewającej białym głosem Magdaleny Wieczorek-Duchewicz.


„Wdzięczna choreografia Leszka Rembowskiego, barwne stroje Zofii de Ines, jej i Tomasza Chlandy pomysłowa scenografia pięknie współgrały tworząc widowisko zajmujące i cieszące oko. Dobrym uzupełnieniem muzycznym baletu okazały się starodawne ludowe śpiewy weselne wykonane tzw. białym głosem przez Magdalenę Wieczorek-Duchewicz” – pisała po krakowskiej premierze Anna Woźniakowska, na łamach PolskaMuza.eu.


Warto przypomnieć, że ta taneczna opowieść o weselu w podkrakowskim Ojcowie swoją prapremierę miała w 1823 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie i stała się manifestacją polskości. Spektakl okazał się scenicznym przebojem;  w XIX wieku gościł na warszawskiej scenie ponad 400 razy. Jego popularność była tak wielka, że tańce z tego przedstawienia trafiły na salony i sale balowe.
Balet ten wystawiany był też za granicą: jeszcze w XIX wieku polskie tańce podbiły dzięki niemu Rosję, a w latach międzywojennych spektakl pokazano m.in. w Nowym Jorku i na Lazurowym Wybrzeżu. Po wojnie polskie teatry sięgały po ten tytuł kilkakrotnie, zaś po 1989 roku spektakl ten wystawił tylko zespół Mazowsze. Odbyło się też kilka prezentacji muzyki z baletu w wersjach koncertowych.
Spektakl Wesele w Ojcowie Cracovia Danza zostanie wystawiony 16 maja o godz. 19 w ICE Kraków z towarzyszeniem The Violin Consort pod kierunkiem Zbigniewa Pilcha w ramach obchodów Dnia Tańca z Cracovia Danza.

Spektakl odbywa się także w ramach roku jubileuszowego 10 lat Cracovia Danza. Wstęp wolny, jedynie za okazaniem wejściówek, które będą rozprowadzane poprzez stronę internetową: www.cracoviadanza.pl. 


Nad rokiem jubileuszowym Cracovia Danza patronat honorowy objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.


Patroni medialni roku jubileuszowego: 

Rzeczpospolita, Dziennik Polski, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gość Niedzielny, TaniecPolska.pl, Kwartalnik Taniec, Miesięcznik Kraków, GlobMedium.com, CzasDzieci.pl, PolskaMuza.eu
opieka redakcyjna: Karnet.

Wesele w Ojcowie
Muzyka: Karol Kurpiński, Józef Damse
inscenizacja i choreografia: Leszek Rembowski
asystent choreografa: Dariusz Brojek
kostiumy: Zofia de Ines
scenografia: Zofia de Ines, Tomasz Chlanda
kierownictwo muzyczne: Zbigniew Pilch 


 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych