Święto Polski i Krakowa w Soczi!

To była biało-czerwona niedziela (9 lutego) podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Rosji. Zanim Kamil Stoch został Mistrzem Olimpijskim, na scenie Zimowego Teatru w centrum Soczi rozbrzmiała polska muzyka, a najbardziej chwalonym ze sceny miastem był... Kraków!

Patronat nad koncertem symfonicznym, który odbył się  niedzielę (9 lutego) wieczorem w Zimowym Teatrze w Soczi objęła małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Anna Komorowska. Podczas koncertu wykonane zostały m.in. utwory Krzysztofa Pendereckiego i Grażyny Bacewicz.

Podczas uroczystości Yurij Baszmet – jeden z najwybitniejszych rosyjskich dyrygentów i muzyków otrzymał z rąk Magdaleny Sroki – Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa odznakę Honoris Gratia. Jurij Baszmet chwalił Kraków, jego piękno, niezwykłą gościnność dla artystów i miłość do muzyki.

Organizatorami koncertu byli: Polski Komitet Olimpijski, z Prezesem Andrzejem Kraśnickim na czele oraz Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest Elżbieta Penderecka. Wśród gości biorących udział w wydarzeniu byli m.in. Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Minister Sławomir Rybicki oraz liczni członkowie MKOl z Ireną Szewińską na czele.

W Zimowym Teatrze w Soczi w niedzielę (9 lutego) została także otwarta wystawa „Kraków Pendereckiego, Tatry Szymanowskiego", którą będzie można oglądać do końca ZIO w Soczi. Wystawa przedstawia piękno Krakowa i urok Tatr. Zarówno koncert jak i wystawa były częścią Kulturalnej Olimpiady, czyli wydarzeń towarzyszących ZIO w Soczi (spośród wszystkich krajów uczestniczących w ZIO tylko kilka organizuje takie uroczystości). Koncert był także okazją do zaprezentowania starań Krakowa o organizację ZIO w 2022 r. goście mogli zobaczyć również wystawę „Marzenia się spełniają", przedstawiającą Kraków jako Miasto Aplikujące.

Z kolei w poniedziałek (10 luty) o godz. 20:20 czasu lokalnego przedstawiciele Krakowa wzięli udział w dekoracji medalowej Mistrza Olimpijskiego Kamila Stocha. W trakcie dnia wzięli także udział w sesjach roboczych Programu Obserwacyjnego dotyczących logistyki i transportu olimpijskiego.


źródło: krakow.pl

 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych