Strzał w dziesiątkę! 61000 osób odwiedziło ICE Kraków!

Jeszcze w październiku 2014 roku, tuż przed otwarciem Centrum Kongresowego ICE Kraków obiekt zbierał pozytywne recenzje.  W prasie pisano: Miejsce skazane na sukces, ICE na miarę potrzeb - Gazeta Wyborcza, czy Rosną możliwości realizacyjne w obiektach – MICE Poland. Nadszedł czas na podsumowanie pierwszego kwartału działalności ICE Kraków!

ICE Kraków przyciąga?

Plany budowy centrum kongresowego w Krakowie w okolicy Ronda Grunwaldzkiego pojawiły się już w latach 70. XX wieku. Mieszkańcy miasta wiele lat czekali na powstanie obiektu spełniającego standardy organizacji najbardziej prestiżowych imprez kongresowych i kulturalnych z całego świata.  Otwarte 16 października 2014 roku Centrum Kongresowe ICE Kraków (International Conferences & Entertainment) jest miejscem działającym jak magnes – przyciąga nie tylko organizatorów wydarzeń, ale również mieszkańców Krakowa, Małopolski i turystów.

51 imprez w dwa i pół miesiąca

Od uroczystej inauguracji aż do spektakularnego zakończenia roku podczas balu sylwestrowego ICE Kraków działało przez ponad 70 dni, podczas których kalendarz wydarzeń został niemal całkowicie wypełniony. Zaowocowało to realizacją 51 imprez. Ich charakter był niezwykle zróżnicowany: od międzynarodowych kongresów, poprzez ogólnopolskie konferencje i spotkania korporacyjne, aż po pełen wachlarz wydarzeń kulturalnych (koncerty, spektakle baletowe, teatralne, rewie na lodzie czy spotkania z pisarzami). Międzynarodowe Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej, XI Krajowa Konferencja Szkoleniowa - Ginekologia i położnictwo, Kongres Infrastruktury Polskiej, Oratorium Mesjasz w wykonaniu orkiestry Capella Cracoviensis, czy jubileusz 20-lecia istnienia Sinfonietty Cracovii Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa - to tylko niektóre z wydarzeń zasługujących na szczególną uwagę. Centrum Kongresowe było gospodarzem konferencji prasowych transmitowanych na żywo przez ogólnopolskie telewizje, w tym Polsat Boxing Night Szpilka vs. Adamek czy Sylwester w Krakowie – Miasto Królów. Podczas pierwszego kwartału działalności Centrum Kongresowe odwiedziło niemal 61 000 osób.  

Medialny szum

Fakt funkcjonowania prestiżowego Centrum Kongresowego w Krakowie był szeroko omawiany w mediach. W okresie od 1 września do 31 grudnia 2014 w prasie tradycyjnej pojawiło się około 370 wpisów związanych z działalnością  ICE Kraków. Media elektroniczne pisały o Centrum około 1300 razy, zaś w social mediach wspominano o obiekcie niemal 1800 razy. Informacje na temat obiektu pojawiały się także w cenionych tytułach o zasięgu ogólnoświatowym – The New York Times, The Huffington Post, czy Travel + Leisure Magazine.

Impakt ekonomiczny

Konsekwencją otwarcia obiektu obsługującego przemysł spotkań, którym jest ICE Kraków, był wzrost liczby imprez odbywających się w Krakowie. Pozwoli to w przyszłości umacniać silną już pozycję stolicy Małopolski jako jednego z liderów turystyki biznesowej w Polsce. Tego typu wydarzenia wytwarzają również impakt ekonomiczny dla Krakowa. Nowe zlecenia otrzymują firmy cateringowe i przewozowe. Goście Centrum Kongresowego generują również przychody w sektorze usług hotelarskich i restauracyjnych. Kraków w roku 2014 odwiedziło blisko 10 milionów turystów. Dzięki ICE Kraków sezon wydłuży się, gdyż turyści biznesowi będą odwiedzać miasto nie tylko w lecie i w zimie.

 Zmiany po sąsiedzku

Już teraz można zaobserwować pozytywne zmiany w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Trwają remonty chodników, z których część jest już dostępna dla pieszych. Otwarcie  ICE Kraków było także czynnikiem, który przyspieszył prace remontowe w przejściu podziemnym pod ulicą Marii Konopnickiej - mieszkańcy osiedla Podwawelskiego znów mogą korzystać z tego skrótu komunikacyjnego. Do użytku oddano ścieżkę rowerową oraz parkingi dla rowerów, zasadzono nową roślinność na Rondzie Grunwaldzkim. Wyburzony został również pustostan, który znajdował się przy ulicy Barskiej. Otwarto nową kawiarnię, a na ukończeniu jest budowa kolejnego hotelu. Okolica będzie zmieniała się wraz z rozwojem samego obiektu, jednak jest to proces długotrwały. Teren w okolicy Centrum Kongresowego objęty jest bowiem Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego „Monte Cassino-Konopnicka”, który określa szczegółowe zasady zagospodarowania terenu.

Centrum Kongresowe jest obiektem, którego w Krakowie do tej pory brakowało. Powstało, by pełnić funkcje biznesowej i kulturalnej wizytówki miasta. Jest miejscem dialogu przedstawicieli różnych branży i sektorów. Podsumowując pierwsze trzy miesiące działalności obiektu można śmiało stwierdzić, że proces  budowania marki ICE Kraków już trwa, czego potwierdzeniem są ambitne plany na kolejne lata. 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych