Siataniści znikają

Rozpoczęła się przebudowa układu komunikacyjnego w otoczeniu powstającego Centrum Kongresowego ICE. Mural Siataniści – stworzony przez Grupę Twożywo (Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek) na pierwszą edycję festiwalu ArtBoom – znika powoli ze ściany budynku przy ul. Barskiej 63. Od początku wiadomo było, że kamienica przeznaczona jest do rozbiórki. Ale i tak mural przez blisko pięć lat zachwycał i zyskiwał tysiące fanów.

Przypominamy: Siataniści to gra słowna, oparta na kontekście społecznym. Przedstawiony na muralu wizerunek młodych ludzi obarczonych siatami – doskonale zresztą znany wszystkim z życia codziennego - zestawiono tu z pojęciem satanizmu: satanizmu w rozumieniu kuszenia, zwrócenia się i zatracenia w spełnianiu własnych potrzeb i kaprysów. Artyści zadają nam pytanie, czy poszukiwana przez ten nurt potrzeba nowej ideologii, którą może być kult samego siebie, nie objawia się dziś w wielu aspektach naszego życia (przykładem może być nabywanie często zbędnych dóbr materialnych)?

Grupa Twożywo to powstały w 1998 roku duet artystyczny, tworzony przez Mariusza Libela (ur. 1978) i Krzysztofa Sidorka (ur. 1976). Działali w przestrzeni publicznej, angażując odbiorcę w tematykę społeczno-egzystencjalną. Do projektów wykorzystywali różnorodne media. Są autorami plakatów, szablonów, naklejek, billboardów, filmów animowanych, ilustracji prasowych, murali. Tworzyli także liczne projekty netartowe oraz tematyczne akcje kuratorskie. Ich projekty realizowane były w wielu miejscach w Polsce i zagranicą. Wielokrotnie tworzyli w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Poznaniu, Płocku, a także w takich krajach jak: Szwecja, Niemcy, Francja, Hiszpania, Rosja. Mieszkają i pracują w Warszawie. 1 marca 2011 Grupa Twożywo zakończyła działalność.

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych