Sesja Komitetu UNESCO w 2017 roku w ICE Kraków!

Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2017 roku odbędzie się w Krakowie. Taka decyzja została podjęta podczas posiedzenia Komitetu w Stambule. W 2017 roku około 1000 delegatów ze 190 krajów będzie obradować w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

O możliwość organizacji Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO starały się Ministerstwa: Spraw Zagranicznych oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kraków w rywalizacji o możliwość zorganizowania sesji pokonał Wietnam.

Warto zaznaczyć, że przewagą Krakowa nad innymi lokalizacjami było centralne położenie naszego miasta oraz dobrze rozwijające się lotnisko Kraków Airport oferujące wiele połączeń we wszystkich niemal kierunkach świata. Jednym z decydujących  argumentów za kandydaturą Krakowa był wyjątkowy obiekt, w którym odbędzie się sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO – Centrum Kongresowe ICE Kraków. 

Decyzję o organizacji sesji w jednym z pierwszych dwunastu miejsc wpisanych na tę Listę podjęto na 40. sesji w Stambule ostatniego dnia obrad, które przerwano ze względu na niepokoje związane z nieudaną próbą wojskowego zamachu stanu w Turcji.

Obrady będą kontynuowane w październiku tego roku w Paryżu, gdzie znajduje się główna siedziba UNESCO. W tym czasie zaszczytne przewodnictwo Komitetu Światowego Dziedzictwa przejmie przedstawiciel Polski, którego kandydaturę na to stanowisko jednomyślnie zaaprobowali delegaci zgromadzeni w Stambule. Jest nim przewodniczący Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, profesor Jacek Purchla, wybitny znawca problematyki ochrony i konserwacji dziedzictwa kulturalnego, twórca i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Powierzenie Polsce przewodnictwa i organizacji tej niezwykle ważnej sesji UNESCO, decydującej o działaniach ochronnych wobec najbardziej wartościowych dóbr kultury i przyrody na całym świecie, jest wyrazem międzynarodowego uznania wkładu naszego kraju dla ratowania i konserwacji dziedzictwa, zgodnie kryteriami Konwencji UNESCO z 1972 roku w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.

Kraków, sławny w świecie jako europejskie miasto średniowieczne, został umieszczony na Liście światowego dziedzictwa w 1978 roku.


 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych