Ponad 5000 spotkań w Krakowie! Przemysł spotkań coraz silniejszy.

W 2015 roku Kraków był drugim miastem w Polsce pod względem liczby spotkań i wydarzeń według raportu "Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2016", który przygotowało Poland Convetion Bureau. Stolicę Małopolski wyprzedza jedynie Warszawa.

Wyniki wyglądają imponująco! W 2015 roku w Krakowie odbyło się niemalże 5200 różnego rodzaju spotkań, co plasuje stolicę Małopolski na drugim miejscu w Polsce. Gród Kraka wyprzedza trzeci, pod tym względem, Gdańsk z wynikiem 3240 o niecałe 2000 spotkań.

Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce monitorowanych przez Polską Organizację Turystyczną (PTO) wygenerował ok. 1,577 mld zł wartości dodanej dla gospodarki w 2015 roku komentuje dr Krzysztof Celuch, autor raportu. Spora część tej kwoty została w Krakowie.

Kraków zajął pierwsze miejsce pod względem liczby kongresów i konferencji. Z pewnością spora w tym zasługa ICE Kraków Congress Centre, które gościło, tak duże i prestiżowe wydarzenia jak ISF Światowy Kongres Nasienny 2015 czy EUCAS 2015 Europejska Konferencja nt. Nauk Lotniczych i Kosmicznych.” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora ICE Kraków. Potwierdzają to dane z raportu - 68% spotkań i wydarzeń w Krakowie stanowią konferencje i kongresy. To najwyższa średnia ze wszystkich miast, które zostały przedstawione w raporcie.

Dokument przybliża też skalę impaktu ekonomicznego, który generują spotkania i wydarzenia. Przeciętne wydatki uczestnika wynoszą łącznie aż 505 zł dziennie! Osoby, które partycypują w wydarzeniach, korzystają bowiem z noclegów, usług transportowych oraz – będąc w Krakowie – dokonują zakupów. Generują więc przychód nie tylko dla obiektu goszczącego daną imprezę, ale również dla mieszkańców miasta.

Małgorzata Przygórka-Skowron z Krakow Convention Bureau, instytucji miejskiej odpowiadającej za budowanie wizerunku Krakowa i prezentacja jego zasobów i wartości w kontekście przemysłu spotkań komentuje raport: Jesteśmy dumni z tego że, w Krakowie dzieje się tak dużo. W najbliższym czasie - w dniach 24-26 kwietnia 2016 r. - odbędzie się 11. edycja Routes Europe, największej europejskiej konferencji skierowanej do uczestników rynku lotniczego i kontynuuje o spotkaniu w ICE Kraków: Podczas konferencji spotykają się przedstawiciele linii lotniczych, lotnisk oraz władz związanych z turystyką, w tym także niskobudżetowi i narodowi przewoźnicy z całego regionu”.

Z kolei dziś w Krakowie startuje Europejski Kongres Samorządów - to okazja do nawiązania partnerskich kontaktów oraz wymiany poglądów na temat zwiększenia efektywności wykorzystywania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W dwudniowym wydarzeniu udział weźmie ponad tysiąc gości – przedstawicieli polskich i środkowoeuropejskich samorządów, administracji państwowej, organizacji pozarządowych, biznesu i środowisk akademickich. W programie przewidziano około 100 wydarzeń. Obiektem goszczącym Kongres jest Centrum Kongresowe ICE Kraków.

Raport "Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2016” przygotowany został przez Poland Convention Bureau, które od 2002 roku działa w strukturach Polskiej Organizacji Turystycznej. Głównym celem opracowania jest prezentacja wyników określających liczbę i rozmiar spotkań oraz wydarzeń organizowanych na terenie Polski w 2015 roku. Raport przedstawia także ich wartość ekonomiczną.

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych