Nowa maszyna na placu budowy

Na budowie ICE Kraków pojawiła się w styczniu wyjątkowa maszyna – wielkich rozmiarów dźwig egzotycznej dla niektórych marki Terex model AC-500. Nie jest to wbrew pierwszym skojarzeniom spółka córka polskiego Melexa do zadań specjalnych ani wytwór fanów Parku Jurajskiego i Tyranozaura (Tyrannosaurus Rex, w skrócie T-rex).

Maszyna to żuraw samojezdny Terex AC-500 - dziesięciokołowy potwór w  maksymalnej konfiguracji (180 ton przeciwwag) może udźwignąć 500 ton (wymaga wtedy 180 ton przeciwwag). Na budowie ICE Kraków nie będą instalowane tak ciężkie elementy – 120 ton przeciwwag pozwala na udźwig 250 ton.
Dźwig pracuje w częściowym uzbrojeniu. Jego maksymalny wysięg to około 55m - na tę odległość, w obecnym ustawieniu można przenieść ciężar około 10 ton.

Miłośnikom motoryzacji donosimy: Terex AC-500 ma silnik o mocy 653 koni mechanicznych, 14 biegów z czego dwa wsteczne, klimatyzację oraz immobiliser. Producent nie podaje spalania ani przyspieszenia.

Terex ma do spełnienia ogromnie ważną misję: został ściągnięty do ustawienia konstrukcji stalowej foyer. 30 słupów podporowych będzie stanowiło element nośny całego foyer. Każdy słup ma 20 metrów długości, waży 7 ton, jest również potężnej, półmetrowej, średnicy. Do tych słupów montowane będą belki na których potem oprą się kolejne poziomy stropu foyer. Konstrukcja jest zabezpieczana przeciwpożarowo specjalną farbą pęczniejącą pod wpływem wysokich temperatur (na budowę przyjeżdża już pomalowana farbą i lakierem dającym kolor oraz zabezpieczającym farbę przed pożarem). Terex AC-500 będzie przebywał na budowie prawie do końca lutego.

Firma Terex, producent maszyny,  ma za sobą długą historię, która zaczyna się w 1933 roku. Założona przez braci Armington firma Euclid Company z powodzeniem produkuje wywrotki. Powodzenie jest na tyle duże, że przejmuje ją General Motors. Rozwój firmy doprowadza do interwencji Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych z powodu monopolizacji rynku. GM zmuszone do podziału firmy i zmiany profilu tworzy markę TEREX z połączenia łacińskich słów terra (ziemia) oraz rex (król). Potem w iście amerykańskim stylu następuje pasmo sukcesów, wiele modeli jest „największych”, „innowacyjnych”. Marka staje się globalna, w czasach prosperity rozwija się, ale i z recesją radzi sobie dobrze. Ostatnim ważnym momentem w historii firmy z punktu widzenia naszej budowy jest rok 2012 kiedy to Terex po dziesięciu latach współudziałów kupuje firmę Demag produkującą dźwigi i żurawie. Obecnie firma to globalny potentat oscylujący w okolicach trzechsetnego miejsca listy 500 najbogatszych przedsiębiorstw magazynu Forbes.

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych