Niedokończona? Arcydzieło Schuberta w wiedeńskim cyklu Sinfonietty

W opinii legendarnego pedagoga Jormy Panuli „połączenie unikalnej osobowości i najwyższego profesjonalizmu sprawia, że Sascha Goetzel jest nie tylko przekonującym, lecz również pełnym pasji dyrygentem.” 27 lutego artysta wystąpi w kolejnej odsłonie cyklu Wiedeńczycy z Sinfoniettą dyrygując arcydziełem Schuberta – słynną „Symfonią Niedokończoną”.

Sascha Goetzel, obecnie jeden z najbardziej cenionych austriackich dyrygentów, to uosobienie tytułowego „Wiedeńczyka”. Pasją do muzyki zaraził go ojciec, członek Orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Sam Sascha początkowo zgłębiał tajniki gry na skrzypcach – porzucił jednak dobrze zapowiadającą się karierę wiolinistyczną na rzecz dyrygentury. Jak się później okazało – całkiem słusznie. Pierwsze, znaczące sukcesy zaczął odnosić w rodzinnym mieście współpracując z Wiedeńską Orkiestrą Kameralną. Wkrótce o znakomitym młodym dyrygencie usłyszał cały świat, a Goetzel trafił pod mentorskie skrzydła takich sław jak Zubin Mehta, Riccardo Muti i Seiji Ozawa. Ceniony w dyrygenturze symfonicznej artysta zaczął realizować się w również produkcjach operowych, m.in. w słynnej Operze Wiedeńskiej.  Jednak największy sukces Saschy Goetzla był jeszcze przed nim, a przyczynkiem do niego okazało się powołanie dyrygenta na stanowisko dyrektora artystycznego Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BIPO) w 2009 roku. Goetzel umiejętnie wykorzystał świeżość młodego zespołu oraz najlepsze europejskie tradycje muzyczne tworząc zupełnie nową jakość. Jego zaangażowanie i konsekwencja w realizacji nowatorskiej wizji rozwoju zespołu sprawiły, że BIPO dołączyła do elitarnego grona najlepszych światowych orkiestr, a jej nagrania okazały się jednymi z największych klasycznych hitów wydawniczych ostatnich lat.

W Krakowie Sascha Goetzel, wraz z Sinfoniettą Cracovią, zmierzy się z utworami Schönberga i Mahlera, a także prawdziwym arcydziełem – słynną VIII symfonią Franciszka Schuberta, popularnie zwaną „Niedokończoną”. Ta dość myląca nazwa wcale nie odnosi się do niekompletności utworu, a jedynie jego „nieklasycznej”, dwuczęściowej budowy. Wedle popularnej anegdoty sam Johannes Brahms uparcie nazywał dzieło „Symfonią skończoną”, a zapytany kiedyś czy nie miał na myśli jednak „Niedokończonej” miał odrzec: „Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi – żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym.”.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

WIEDEŃCZYCY Z SINFONIETTĄ: SASCHA GOETZEL

27 LUTEGO 2016 / SOBOTA / GODZ. 19.00

ICE KRAKÓW CONGRESS CENTRE, SALA TEATRALNA

KRAKÓW, UL. MARII KONOPNICKIEJ 17

 

WYKONAWCY:

SASCHA GOETZEL – dyrygent

SINFONIETTA CRACOVIA

 

PROGRAM:

A. Schönberg – Verklaerte Nacht

G. Mahler – Blumine

F. Schubert – VIII symfonia h-moll Niedokończona

 

BILETY:

Ticketpro.pl, Eventim.pl i InfoKraków

35 PLN – normalny zł, 25 PLN – ulgowy

www.sinfonietta.pl

www.facebook.com/SinfoniettaCracovia

www.twitter.com/sinfocracovia


 

 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych