Najpiękniejsze Pieśni Polskie w ICE Kraków!

Śpiew towarzyszył ludziom od zawsze. Ludzie śpiewają z radości, śpiewają kiedy płaczą, kiedy kochają czy idą na wojnę. Muzyka połączona ze słowami ma przynieść ukojenie, wyrazić emocje, dodać otuchy. W czasach, kiedy nie było jeszcze radia, telewizji i internetu wspólne śpiewanie piosenek było doskonałą rozrywką, która nie tylko zacieśniała więzy, ale budowała również poczucie wspólnoty, pomagała kultywować tradycje i pamięć o historii. Był to ważny element kultury narodu.

Jeszcze do niedawna takie wspólne spędzanie czasu i wzajemne przekazywanie sobie słów i melodii wynikało z potrzeby serca -  bo czas trudny, bo język polski niszczony, bo trzeba pokazać, że  Ojczyzna – Polska nie zginęła, jest w polskiej poezji i w polskiej muzyce.

Dziś chcemy przypomnieć ducha tamtych czasów. Dlatego zapraszamy na zjawiskowy koncert, w którym teksty znakomitych polskich poetów. m.in.  Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Stefana Witwickiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Marii Konopnickiej, Władysława Syrokomli, Wincentego Pola doskonale ujęte w formę pieśni przez tak znanych kompozytorów, jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Ignacy Jan Paderewski, Tadeusz Szeligowski wykona duet poznańskich artystów: Tomasz Zagórski – tenor oraz Jacek Kortus – fortepian.

Koncert jest połączony z promocją płyty Najpiękniejsze pieśni polskie nagranej przez artystów w 2015 roku. Nagrania dokonała Firma fonograficzna DUX. 


NAJPIĘKNIEJSZE PIEŚNI POLSKIE
18.09.2016r., godz. 17:00 
 
Bilety w cenie od 45 zł: InfoKraków, Filmotechnika oraz na eventim.pl


Tomasz Zagórski

Urodzony w Poznaniu, śpiewak operowy, tenor. Od 1985 do 1995 roku śpiewał we wszystkich polskich teatrach operowych. Następnie wyjechał do Niemiec i Szwajcarii, gdzie z tamtejszymi teatrami związał swoją karierę. Wystąpił w ponad 50-ciu partiach tenorowych. Występuje często na estradach filharmonicznych, u boku świetnych chórów i orkiestr. Oklaskiwała go publiczność na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego „Piękny śpiew”, a także prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego.
W 2013 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.


Jacek Kortus

Pianista, finalista XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. Koncertuje w filharmoniach w Polsce i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie i Maroko.
W 2006 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki i Medal Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego. Zdobył też nominację do nagrody Paszporty Polityki. W 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta z utworami F. Chopina i F. Liszta, która w 2009 roku została nominowana do nagrody Fryderyki.


 

 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych