Nagroda Architizer A+ Popular Choice Award

Projekt Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) zdobył nagrodę „Architizer A+ Popular Choice Award” zwyciężając w otwartym internetowym głosowaniu w konkursie amerykańskiego portalu architektonicznego Architizer.com, w kategorii projektów kulturalnych – teatrów i centrów sztuki performatywnej. Architizer jest obecnie największym i najszybciej rozwijającym się światowym portalem poświęconym architekturze. Do konkursu zgłoszonych zostało kilkaset projektów ze stu krajów. W pierwszym etapie konkursu profesjonalne jury, w skład którego weszli między innymi : architekci: Steven Holl, Jeanne Gang, projektanci: Rem D. Koolhaas, Eckart Maisse, kuratorzy: Barry Bergdoll, Paola Antonelli (MOMA) i inni, wyłoniło z tej liczby do ścisłego finału po 5 projektów w 52 kategoriach.  W kategorii teatrów i centrów sztuki performatywnej Małopolski Ogród Sztuki konkurował w finale z: Centrum Konferencyjnym w Dalian w Chinach (COOP Himmelblau), teatrem LCT3 w Lincoln Center w Nowym Jorku ( H3 Hardy Collaboration), Roberto Cantoral Concert Hall w Coyoacan w Meksyku (Broissin Architects), Yurihonjo City Cultural Center, w Akita, Japonia (Chiaki Arai). W drugim etapie zwycięzców wyłoniło głosowanie, w którym uczestniczyło około 150000  internautów. W innych kategoriach o nagrodę walczyły także dwa polskie projekty – Dom Keresa (Jakub Szczęsny i Centrala) – który zakwalifikował się do finału w kategorii Architecture + Living Small, oraz Dom Mai (Ultra Architects), który otrzymał wyróżnienie w kategorii Landscape + Gardens.

Nagroda dla MOS  zostanie wręczona na ceremonii galowej 16 maja br. w Nowym Jorku w Cedar Lake Studio, podczas festiwalu designu: NYCxDESIGN. Lista gości będzie zawierać luminarzy z architektury, projektowania, prasy, administracji i z innych dziedzin pokrewnych.

Otwarty na jesieni 2012 roku Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie od samego początku przyciąga uwagę znawców architektury oraz publiczności. Ze względu na swój innowacyjny charakter i program stał się jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie województwa małopolskiego. W 2012 r. zdobył Nagrodę im. prof. Janusza Bogdanowskiego dla najlepszego obiektu architektonicznego w Krakowie – jako wzorcowy przykład krytycznego kontekstualizmu w podejściu do kształtowania bryły obiektu i detalu architektonicznego.

Na początku 2013 roku otrzymał nagrodę "Builiding of the Year 2012" przyznawaną przez internetowy serwis architektoniczny ArchDaily, w marcu 2013 w związku z projektem MOS, biuro Ingarden & Ewy zostało uhonorowane przez miesięcznik BUILER tytułem Budowlanej Firmy roku w kategorii Architekci.

Budynek przy ulicy Rajskiej 12, naprzeciwko Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, od 1948 roku mieścił pracownie sceno-techniczne Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz pracownie Teatru Starego. Projektanci z biura Ingarden & Ewý Architekci, których koncepcja zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez Teatr Słowackiego oraz SARP, stworzyli spektakularny obiekt, łączący historię z nowoczesnością. Za szklaną fasadą widać odtworzony fragment muru XIX-wiecznego budynku, który stał na miejscu obecnego MOS. Ściana została na nowo ułożona z oryginalnych odczyszczonych cegieł. Autorzy projektu wpisali budynek MOSu w otoczenie, prowadząc kształt zadaszenia zgodnie z linią dachów sąsiednich zabudowań, wtopili obiekt w przestrzeń, podnosząc zarazem jej jakość.
MOS służy dwóm instytucjom: Teatrowi im Juliusza Słowackiego oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Znajdują się w nim nowoczesna mediateka-arteteka, gromadząca multimedialne zasoby książek oraz muzyki i filmu; wielofunkcyjna sala widowiskowa na ok. 300 miejsc oraz sala kinowa na 80 miejsc i sale konferencyjne. Dzięki swojej architekturze i wnętrzom obiekt stwarza możliwości prezentacji projektów artystycznych opartych na syntezie rozmaitych dziedzin sztuki.

 


 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych