Kroke & Tomasz Stańko

4 maja 2016 roku w centrum Kongresowym ICE odbędzie się wyjątkowy, premierowy w Krakowie koncert – KROKE & TOMASZ STAŃKO! Jazz, klezmer, etno, improwizacja, czyli światowej klasy dialog muzyczny jednego z najwybitniejszych trębaczy naszych czasów z krakowskim triem instrumentalistów.

Tomasza Stańki w zasadzie nie trzeba przedstawiać. To bez wątpienia jedna z najwybitniejszych osobowości polskiej kultury i sztuki. Trębacz i kompozytor jazzowy, rozpoznawany i zapraszany do występów na całym świecie. Od niemal dekady regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej ankiety amerykańskiego magazynu „Down Beat”. Występować zaczął pod koniec lat 50-tych. Współpracował z Krzysztofem Komedą, Adamem Makowiczem, Edwardem Vesalą, Cecilem Taylorem, Bobo Stensonem, Andersem Jorminem, Tonym Oxley’em, Lee Konitzem i Craigiem Tabornem. Wydał 37 albumów. Jest również autorem muzyki filmowej i teatralnej. Na stałe mieszka w Nowym Jorku.
 

KROKE

 

Zachwycił się nimi Steven Spielberg, urzekli Petera Gabriela, grali z Genesis i nagrywali z Nigelem Kennedym, a za chwilę wystąpią na scenie z Tomaszem Stańko i Anną Marią Jopek. Właśnie ukazała się ich dziesiąta płyta.

Zespół Kroke, bo o nich mowa, od 22 lat "buduje własny muzyczny styl i wciąż szuka nowych artystycznych wyzwań" – czytamy w materiałach promocyjnych. I coś w tym jest. Tomasz Kukurba (altówka, śpiew, instrumenty perkusyjne), Jerzy Bawoł (akordeon) i Tomasz Lato (kontrabas) znają się od czasów liceum muzycznego w Krakowie. Kroke założyli w 1982 roku. Najpierw grali dla siebie, potem postanowili wyjść na krakowskie ulice. I tak się zaczęło. Nigdy nie marzyli o międzynarodowej karierze. Jak mówią:

- "To przyszło naturalnie, tak jak naturalnie ewoluuje nasza muzyka. Jesteśmy szczęściarzami. Udawało nam się być w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie". To fakt.

Steven Spielberg, gdy kręcił w Krakowie "Listę Schindlera" trafił na ich muzykę. Spodobała się na tyle, że podczas polskiej premiery filmu zagrał z Kroke na klarnecie i zaprosił ich na koncerty do Jerozolimy. Peter Gabriel z kolei zaprosił ich na Womad Festival, legendarny już festiwal world music. Kolejna światowa gwiazda – Genesis, podczas swojego występu na "Life Festival Oświęcim", zażyczyli sobie Kroke jako współuczestnika koncertu. Dalej - jeden z ich tematów - "The Secrets of The Life Tree" wykorzystał David Lynch w filmie "Inland Empire".

Inspiruje ich głównie muzyka żydowska, nie do końca jednak trzymają się granic nurtu. Lubią mieszać, poszukiwać, sięgają często także do etnicznych źródeł, ale – jak twierdzą krytycy – to improwizacja jest ich wizytówką. Dlatego wszystkie swoje albumy studyjne stworzyli dając się ponieść chwili, nastrojowi.

Kroke to trio: Tomasz Kurkuba (altówka), Jerzy Bawoł (akordeon) i Tomasz Lato (kontrabas). Artyści wykonują muzykę z pogranicza jazzu i tradycji klezmerskiej. Jon Lusk z BBC stwierdził, że „na żywo są mrożąco krew w żyłach genialni”. Muzycy współpracowali z takimi gigantami jak Peter Gabriel, czy Nigel Kenedy. Zespół wydał kilkanaście albumów, z których „The Sounds of the Vanishing World” otrzymał prestiżową Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej za rok 2000 a „Ten Pieces to Save the World” był na 2. miejscu europejskiej listy World Music Charts.

Wystąpią:

Tomasz Stańko

KROKE: Jerzy Bawoł, Tomasz Kukurba, Tomasz Lato

oraz gościnnie instrumenty perkusyjne: Sławek Berny

Bilety:

80, 100 i 130 pln do nabycia:

www.eventim.pl

INFO KRAKÓW, ul. św. Jana 2, tel. 12 421 77 87

Filmotechnika – Pasaż Bielaka, Rynek Główny9, tel. 12 421 23 43

Prowadzenie koncertu: redaktor Wacław Krupiński

Realizacja koncertu: Monika Lato 


 

 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych