Kraków europejską stolicą medycyny rodzinnej

W 2018 roku Kraków będzie gospodarzem najbardziej prestiżowego zjazdu lekarzy rodzinnych z całego świata. W rywalizacji o miejsce europejskiego kongresu stolica Małopolski wygrała z Atenami i Bratysławą. Do Krakowa przyjedzie ponad 4 tysiące lekarzy rodzinnych z ponad 100 krajów, głównie Europy Zachodniej oraz krajów Skandynawskich, a także Australii i Stanów Zjednoczonych. Miasto Kraków jest partnerem strategicznym tego wydarzenia, które odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Hasłem konferencji będzie: jakość, efektywność, równość.

- Konferencja lekarzy rodzinnych WONCA jest wyjątkowa – to jedna z pierwszych dużych konferencji medycznych organizowanych w Krakowie. To dla Miasta istotne, ponieważ Kraków jest drugim po Warszawie tak ważnym ośrodkiem medycznym w Polsce. Także tematyka tej konferencji jest dla nas bardzo istotna, ponieważ z punktu widzenia interesów zdrowotnych mieszkańców Krakowa dobre funkcjonowanie lekarzy rodzinnych daje gwarancję właściwej troski o stan zdrowia mieszkańców miasta. Taka wymiana doświadczeń o charakterze międzynarodowym – w kongresie będą uczestniczyli lekarze rodzinni ze 100 państw świata – będzie bardzo ważnym czynnikiem poprawiającym komfort pracy lekarzy oraz pacjentówpowiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

Warto dodać, że konferencja WONCA będzie odbywać się w Polsce po raz drugi – pierwszy raz miała miejsce w Warszawie w 2011 roku. Organizacja po raz drugi tej konferencji w naszym kraju jest nie lada wyjątkiem – oferta i prezentacja Krakowa została bardzo wysoko oceniona przez komisję decydującą o wyborze miejsca wydarzenia.

Już w przyszłym roku Kraków stanie się europejską stolicą medycyny rodzinnej, która podczas Kongresu Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA zgromadzi blisko 4 tysiące lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z całego świata. Przez 4 dni (od 24 do 27 maja) specjaliści z ponad 100 krajów Europy i ze świata wspólnie dyskutować będą o najpilniejszych kwestiach bezpośrednio związanych z fundamentem opieki zdrowotnej – o medycynie rodzinnej. Czterodniowe spotkanie naukowców i praktyków z tak wielu krajów pozwoli na prezentację osiągnięć oraz przedyskutowanie spójnych standardów badań, diagnostyki oraz leczenia pacjentów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Przez cały czas trwania konferencji będzie funkcjonowało stoisko promujące Kraków, na którym przedstawiciele Miasta będą przekazywać informacje na temat szerokiego wachlarza dostępnych atrakcji turystycznych oraz wydarzeń kulturalnych. Równolegle, na stoiskach wystawienniczych, odbywać się będą prezentacje miejskich placówek medycznych. W ten sposób informacja o Krakowie trafi do szerokiej rzeszy osób na całym świecie. Liczymy, że te autorytety naukowe i medyczne będą ambasadorami Krakowa w swoich krajach i środowiskach.

Lekarze rodzinni przyjadą do Krakowa – kolebki medycyny rodzinnej. To właśnie tutaj, przed 25 laty, narodził się polski model podstawowej opieki zdrowotnej i instytucja lekarza rodzinnego, który pomimo wielu reform jest pozytywnie oceniany i powielany w innych krajach. Medycyna rodzinna, dyscyplina medyczna będąca najbliżej pacjenta w połączeniu z unikalnymi walorami turystycznymi miasta gwarantuje niezapomniane przeżycia dla tysięcy lekarzy, którzy odwiedzą Kraków.

Miasto Kraków w swoich działaniach koncentruje się na kreowaniu własnych, prestiżowych wydarzeń cyklicznych, kreujących markę Krakowa jako miasta kongresów oraz zachęcaniu organizatorów międzynarodowych kongresów i konferencji do przyjazdu ze swoim wydarzeniem do Krakowa.

Kraków posiada duży potencjał akademicki, dlatego też uwaga skierowana jest na przyciąganie wydarzeń naukowych, zwłaszcza medycznych, które są jednymi z najbardziej prestiżowych i dochodowych, ze względu na dużą liczbę uczestników wydarzeń (jednorazowo około 2000).

Międzynarodowe wydarzenia odbywające się cyklicznie w różnych krajach i na różnych kontynentach są znakomita formą promocji miasta wśród zamożnej, wykształconej grupy odbiorców, jak też stanowią doskonałą platformę wymiany myśli, nowych trendów i technologii w różnych dziedzinach.

W roku 2015 w Małopolsce zgłoszonych zostało 5553 spotkań, z czego aż 5196 odbyło się w Krakowie. Dla porównania w 2014 roku w Małopolsce zgłoszone zostały 4202 spotkania, z czego 3976 odbyło się w Krakowie.

Organizacja Lekarzy Rodzinnych WONCA (World Organization of Family Doctors) jest stowarzyszeniem zrzeszającym kilkadziesiąt kolegiów i stowarzyszeń narodowych lekarzy rodzinnych w 131 krajach, posiadającym pół miliona członków – lekarzy rodzinnych. Coroczne spotkania odbywają się w największych miastach Europy. Po raz pierwszy w historii, edycja konferencji WONCA odbędzie się w 2018 roku w Krakowie, stając się jednocześnie największą międzynarodową medyczną konferencją naukową, organizowaną w naszym mieście. To niewątpliwie wielki zaszczyt, ale przede wszystkim fantastyczna okazja do prezentacji Krakowa w Europie i na świecie.

Spotkanie tak licznej grupy lekarzy rodzinnych to również doskonała okazja do prezentacji osiągnięć polskiej medycyny rodzinnej, doświadczenia oraz dorobku polskich naukowców, jak również podzielenia się wiedzą z obszaru funkcjonowania organizacji podstawowej opieki zdrowotnej.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce – największej organizacji lekarzy rodzinnych w naszym kraju, która jest organizatorem WONCA Europe Kraków 2018, już w ubiegłym roku wyruszyli w międzynarodową podróż mającą na celu promocję wydarzenia w środowisku lekarzy rodzinnych. Wraz z intensywną promocją konferencji, zespół skupił się na promowaniu Krakowa jako najchętniej odwiedzanego miasta w Polsce, prezentując kluczowe dla turystyki zagranicznej zabytki oraz najciekawsze miejsca, które koniecznie warto zobaczyć.

Podczas promocji nie zapomniano o szerokim wachlarzu usług medycznych skierowanych do obcokrajowców. Usługi medyczne oferowane w Krakowie wyróżniają się wysoką jakością oraz konkurencyjną ceną. Miasto posiada bowiem bogate zaplecze w zakresie lecznictwa obejmujące doskonale wyspecjalizowanych profesjonalistów medycznych oraz nowoczesną infrastrukturę.

Nawiązując do jednej z najbardziej sławnych krakowskich legend, organizatorzy WONCA Europe 2018 wybrali symbol przewodni konferencji, którym został Smok Wawelski. Przemierzając setki tysięcy kilometrów Smok Wawelski promuje Kraków i konferencję WONCA Europe 2018 podczas spotkań WONCA Europe i WONCA World. I tak, w 2016 roku, Smok odwiedził  m.in. Kopenhagę i Rio de Janiero, gdzie cieszył się dużą sympatią uczestników. Do czasu rozpoczęcia wydarzenia, Kraków będzie promowany na spotkaniach i konferencjach wszystkich europejskich towarzystw i kolegiów lekarzy rodzinnych, docierając tym samym do blisko pół miliona odbiorców. Jeszcze w tym roku, zespół odpowiedzialny za promocję WONCA Europe 2018 wyjedzie wraz z przedstawicielami Miasta do Pragi na ostatni etap międzynarodowej promocji polskiej edycji konferencji.


Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych