Koncert Charytatywny - Kraków dla Milczących Aniołów

22 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się koncert dobroczynny dla Milczących Aniołów. Cały dochód z zakupu biletów – cegiełek przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom chorym na Zespół Retta. Zagrają: Sinfonietta Cracovia, Grzegorz Majzel i zespół Inacy, który zagra najpiękniejsze polskie kolędy w nowych aranżacjach. Na koncert zapraszają: Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zespołem Retta Piotr Wójcik i Radna Katarzyna Pabian.

Pragniemy Państwu opowiedzieć pewną historię, historię o heroicznej walce, o łzach i uśmiechu. O wierze, która stawia na nogi. I o tym, że nigdy nie wolno się poddawać, że tyle ile razy upadniesz, tyle razy musisz wstać. Koncert ten jest też opowieścią o zwycięskiej historii walki z chorobą, polskiego snowboardzisty, 3-krotnego olimpijczyka Mateusza Ligockiego, który wygrał. Wygrał marzenia. Dla niego Grzegorz Majzel, skomponował utwór Teo-Mat „Sen o zwycięstwie”. Podczas koncertu po raz pierwszy usłyszymy go w wykonaniu z Sinfoniettą Cracovią. Na pewno będzie to bardzo emocjonalne doznanie – opowiada Katarzyna Pabian.

Zespół Retta to bardzo rzadka choroba genetyczna, dotykająca przede wszystkim dziewczynki. To zaburzenie rozwoju, które polega na stopniowym pogarszaniu się funkcjonowania fizycznego i pogłębianiu upośledzenia umysłowego dziecka. Na obraz kliniczny zespołu Retta składa się szereg zaburzeń neurorozwojowych, które w większości wypadków prowadzą do znacznej i głębokiej niepełnosprawności ruchowej oraz znacząco ograniczają możliwość komunikacji z otoczeniem. Jedną z cech charakterystycznych dla tego zaburzenia jest pozornie prawidłowy przebieg rozwoju dziecka w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia lub nawet nieco dłużej (do 18 miesiąca życia). Dzieci dotknięte zespołem Retta, rodzą się zdrowe, rozwijają się w sposób niebudzący żadnych obaw ze strony rodziców. Na tym też polega cały dramat tego zaburzenia – dziecko, które dotąd rozwijało się bez zastrzeżeń, a nawet zaczynało mówić i chodzić, nagle traci te zdolności lub przestaje się dalej rozwijać. Dzieci z zespołem Retta nie mówią, dlatego nazywa się je ,,milczącymi aniołami”.

Cały dochód ze sprzedaży biletów – cegiełek przeznaczony zostanie na zakup komputerów dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zespołem Retta. Specjalne komputery pomogą w procesie komunikacji chorych dzieci z otoczeniem – potrafią śledzić ruch gałek ocznych, a następnie odczytywać na co patrzy dziecko. Taki sprzęt daje jedyną możliwość podjęcia próby komunikacji z chorym dzieckiem.

Koncert odbędzie się 22 grudnia o godzinie 19:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Bilety-cegiełki na koncert w cenie 30, 50 oraz 90 zł dostępne są w Punktach Informacji Miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Płatność tylko gotówką.

 

 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych