Jubileusz 70-lecia PWM - nieznany utwór H. M. Góreckiego

Światowa premiera ostatniej, nieznanej kompozycji zmarłego przed pięcioma laty Henryka Mikołaja Góreckiego zabrzmi 4 listopada w Krakowie. Premiera oratorium „Sanctus Adalbertus” stanowić będzie kulminację obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które będzie miało miejsce w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

O prawykonaniu monumentalnego dzieła, poświęconego postaci pierwszego patrona Polski, św. Wojciecha, mówiono od lat. Wszak Henryk Mikołaj Górecki napisał je już w 1997 roku dla upamiętnienia 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci praskiego biskupa. Oratorium miało być wykonane podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Polskiemu Papieżowi Górecki zamierzał je również dedykować. Do prawykonania jednak nie doszło.

Temat oratorium powracał co prawda co rusz w kolejnych latach, dając nadzieję melomanom na usłyszenie tego monumentalnego dzieła coraz rzadziej komponującego i borykającego się z kłopotami zdrowotnymi Góreckiego. Do jego publicznej prezentacji nigdy jednak nie doszło. Kompozytor zmarł w listopadzie 2010 roku pozostawiając bez odpowiedzi pytanie o premierę „Sanctus Adalbertus”.

Ukończone oratorium odnalazł już po jego śmierci syn kompozytora – Mikołaj Górecki. Za zgodą rodziny światowe premiera ostatniego dzieła jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku odbędzie się pięć lat po śmierci kompozytora i stanowić będzie kulminację obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wydarzenie ma charakter symboliczny, bo to właśnie w tej krakowskiej oficynie Górecki wydawał swoje pierwsze utwory i to z nią związany był przez całe swoje artystyczne życie.

Koncert odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17). Oprócz światowej premiery „Sanctus Adalbertus” op. 71 na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, usłyszymy również skomponowaną specjalnie na tę okazję uroczystą „Fanfarę” Pawła Mykietyna oraz „Odwieczne pieśni” op. 10 Mieczysława Karłowicza. Wykonawcy: Wioletta Chodowicz – sopran, Artur Ruciński – baryton, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jacek Kaspszyk – dyrygent.

Jubileusz 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Centrum Kongresowe ICE Kraków
4 listopad 2015
godz. 20.00

BILETY NA WYDARZENIE DOSTĘPNE W SPRZEDAŻY za pośrednictwem portalu Evetim oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków.

 


JUBILEUSZ 70-lecia PWM

Najwybitniejsi kompozytorzy polscy XIX, XX i XXI wieku, wybitne postaci muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej, niezmierzona historia polskiego edytorstwa – to właśnie te niezwykłe karty muzycznych dziejów, w których wielkimi literami zapisało się Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Najstarsze i największe wydawnictwo muzyczne w Polsce. Powstało w 1945 r. gromadząc w przeciągu tych 70 lat olbrzymi dorobek: poczynając od partytur kompozytorów dawnych i współczesnych, po ważne pozycje leksykograficzne, książkowe na temat historii i teorii muzyki, audiobooki i publikacje pedagogiczne. Ale jego olbrzymie archiwa, dokonania i dorobek to nie tylko historia narodowej muzyki, to równie ważna karta w historii polskiej, europejskiej i światowej kultury. Swe pierwsze partytury publikowali tu tak znakomici twórcy jak Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar. Dziś w gronie współczesnych kompozytorów młodszego pokolenia, którzy związali się z PWM znajdziemy tak ważne nazwiska jak Paweł Mykietyn, Agata Zubel, Marcel Chyrzyński, Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski. Do najwyżej cenionych zbiorów wydawnictwa należy m.in. seria „Arcydzieła Muzyki Polskiej XX wieku”, na którą składają się partytury tak wybitnych kompozytorów jak Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Grażyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Tadeusz Baird, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar. Niezwykle ważnym są również wydane w PWM pierwsze na świecie źródłowo-krytyczne zbiory dzieł Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Olbrzymie zasoby nutowe PWM udostępniane są zespołom, orkiestrom i filharmoniom na całym świecie. To za sprawą tej działalności oficyny muzyczna kultura polska obecna jest nie tylko na polskich, ale i światowych scenach. PWM jest także mecenasem i promotorem muzyki współczesnej organizując skierowany do kompozytorów najmłodszego pokolenia Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego, poświęcony pamięci pierwszego dyrektora wydawnictwa.

Cykl wydarzeń uświetniających jubileusz 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego rozpocznie się na początku listopada 2015 r. W programie m.in. premiera monografii PWM autorstwa Małgorzaty Gąsiorowskiej, konferencja naukowa, a także uroczysty koncert w Krakowie, podczas którego odbędzie się światowa premiera oratorium „Sanctus Adalbertus” Henryka Mikołaja Góreckiego. 11 listopada koncert ten powtórzony zostanie w siedzibie NOSPR w Katowicach.

Obchody jubileuszu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Więcej informacji: pwm.com.pl

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych