ICE Classic: Ivo Pogorelić już niebawem!

Jego interpretacje u jednych budzą zachwyt, u innych – oburzenie. Ci pierwsi mówią o wizjonerstwie i poecie fortepianu, drudzy zarzucają mu zniekształcanie muzyki. Ivo Pogorelić, idąc własną artystyczną drogą i łamiąc schematy, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jeden z najbardziej oryginalnych obecnie pianistów wystąpi 9 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Recital chorwackiego artysty wieńczy serię koncertów Świat Wielkiej Muzyki, a zarazem odbywa się pod szyldem ICE Classic.

Kontrowersje naznaczyły już początek kariery Pogorelicia. Za niezwykłe odczytania dzieł Chopina, walkę ze konwenansami i pełną pasji grę pokochała go publiczność warszawskiego konkursu w 1980 roku, jednak artysta odpadł z rywalizacji po III etapie. Paradoksalnie porażka i atmosfera skandalu przyniosły mu rozgłos, a za nim błyskawicznie przyszedł wielki sukces, zapoczątkowany debiutem w Carnegie Hall oraz genialnymi nagraniami Koncertu fortepianowego f-moll pod dyrekcją Claudio Abbado i Scherza cis-moll (prawdziwe Presto con fuoco!) dla Deutsche Grammophon.

Po kilku dekadach na najlepszych światowych scenach Pogorelić wciąż wywołuje ekstremalne reakcje, od owacji na stojąco po totalną krytykę, a opinii o jego grze jest tyle, co słuchających. Wybierzcie się więc na czerwcowy koncert w ICE Kraków, posłuchajcie, jak specjalista od ekscentrycznych wykonań wielkiej pianistyki interpretuje Balladę F-dur op. 38 nr 2 i wspomniane wcześniej Scherzo cis-moll op. 39 nr 3 Chopina, Karnawał wiedeński Schumanna, Fantazję c-moll Mozarta oraz II Sonatę b-moll Rachmaninowa – i wyróbcie sobie własne zdanie! (Barbara Skowrońska)


Ivo Pogorelić – fortepian.

Program:
- Fryderyk Chopin - II Ballada F-dur op. 38
- Fryderyk Chopin - Scherzo nr 3 Cis-moll op. 39
- Robert Schumann - Faschingsschwank aus Wien op. 26
- Wolfgang Amadeusz Mozart - Fantazja c-moll KV 475
- Siergiej Rachmaninoff - II Sonata fortepianowa b-moll op. 36.


Bilety w cenie od 80 zł do 150 zł wciąż w sprzedaży. Punkty sprzedaży biletów: eventim.pl, ticketpro.pl, biletywkrakowie.pl, punkt InfoKraków przy ul. św. Jana 2, biuro organizatora ul. Karmelicka 52/1, Kraków


 

 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych