Global Clean Air Summit 27 listopada w ICE Kraków

Na trzy dni Kraków stanie się europejską stolicą walki ze smogiem w ramach wydarzeń Smogathon i Global Clean Air Summit, w których udział wezmą komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, eksperci ONZ i Komisji Europejskiej, ministrowie, naukowcy i przedstawiciele biznesu. 27 listopada 2017 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się największa międzynarodowa debata poświęcona czystemu powietrzu, w której weźmie udział ponad 1000 uczestników.

 

Konferencja poświęcana będzie walce ze smogiem, już nie tylko za pomocą technologii, ale też poprzez włączenie biznesu, medycyny i prawa. Prócz czterech panelów tematycznych i dyskusji nie zabraknie wystawy, na której prezentowane będą praktyczne, działające już narzędzia zwalczające smog bądź identyfikujące problem – jak czujniki smogu Airly. Zwyciężyły pierwszą edycję Smogathonu, a teraz w użyciu jest ich już ponad 500, nie tylko w Polsce.

Liczni przedstawiciele samorządów będą mogli wybrać gotowe rozwiązania. – Silnie zanieczyszczone powietrze to nie tylko problem dużych miast, ale też mniejszych miasteczek oraz terenów wiejskich. Mamy nadzieję, że rozwiązania zaprezentowane na konferencji GCAS zainspirują władze gminne, regionalne i centralne do podejmowania intensywnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza – mówi Andrzej Guła, współzałożyciel Polskiego Alarmu Smogowego.

Kiedy polscy lekarze, z którymi rozmawiałem, słyszeli nazwiska prelegentów, dziwili się, jak udało się ich ściągnąć do Krakowa. To najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie – opowiada Maciej Ryś, zapowiadając udział profesorów Michała Krzyżanowskiego i Franka Kelly’ego,  dra Francesco Forastiere i dra Anthony Wexlera ze słynnej amerykańskiej uczelni UC Davies. Obok innych ekspertów wystąpią m.in. minister Jadwiga Emilewicz, Kamil Wyszkowski – dyrektor generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, dr Erich Unterwurzacher – dyrektor ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, Alexis Lacroix – prezes  Euro Bank S.A., Adam Uszpolewicz – prezes Aviva Polska, Andrzej Guła z PAS i wojewodowie małopolscy Jacek Krupa i Wojciech Kozak.

W tym roku do udziału w trzeciej edycji Smogathonu zgłosiło się 120 pomysłodawców technologicznych projektów antysmogowych z całego świata. – Brakowało jedynie zgłoszeń z Antarktydy – komentuje Ryś. Po półfinałach w pięciu krajach – USA, Indiach, Hongkongu, Wielkiej Brytanii i Polsce – wyłoniono 12 zespołów, które przez najbliższy weekend będą prezentowały swoje rozwiązania przed specjalistami: naukowcami, biznesmenami, aktywistami ekologicznymi.

Co zaproponują uczestnicy? Oczyszczacze powietrza – do budynków lub przenośne, panele, które nie wpuszczają do środka zanieczyszczenia nawet po otwarciu okna, nowoczesne maseczki połączone z aplikacją mobilną, technologię zamieniającą zanieczyszczenia z rur wydechowych w atrament czy substancję dolewaną do benzyny zmniejszającą spalanie do 90 procent. Jeden zespół pochodzi z Polski, pozostali finaliści przyjadą m.in. z Indii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.
Na wieczornej gali finałowej, która jest otwarta dla publiczności, poznamy zwycięzcę. Zdobędzie nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów, z której 75 proc. zostanie przeznaczona na realizację projektu w Krakowie. Przewidziano też nagrodę specjalną 50 tys. zł od marki Otrivin na wdrożenie w jednym z polskich miast. Podczas gali wystąpi m.in. Elżbieta Bieńkowska, komisarz Unii Europejskiej.


Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych