Gidon Kremer w Krakowie!

W ostatni piątek kwietnia, w kolejnej odsłonie gwiazdorskiego cyklu Sinfonietty Cracovii zagości legendarny wirtuoz skrzypiec, uważany za jednego z najwszechstronniejszych i najbardziej oryginalnych artystów naszych czasów, Gidon Kremer. W sali ICE Kraków Congress Centre zabrzmią dzieła Panufnika, Weinberga i Szostakowicza, a Orkiestrę poprowadzi Jurek Dybał. 

Ścieżka kariery Gidona Kremera jest być może jedną z najbardziej niekonwencjonalnych wśród wszystkich czołowych światowych skrzypków. Urodzony w Rydze na Łotwie artysta rozpoczął naukę gry w wieku lat czterech, pod kierunkiem swojego ojca oraz dziadka. Studia odbył w Konserwatorium Moskiewskim, w klasie samego Dawida Ojstracha i jest uważany za jednego z najwybitniejszych wychowanków tego genialnego skrzypka i pedagoga. Późniejsze sukcesy w licznych konkursach międzynarodowych rozpoczęły wyjątkową karierę wirtuoza, który zyskał międzynarodową sławę jako jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych artystów swojego pokolenia. Grę Kremera charakteryzuje indywidualny styl łączący nowoczesność z poszanowaniem tradycji, a jego niezwykle bogaty repertuar kipi różnorodnością – od skrzypcowych „standardów” epoki klasycyzmu i romantyzmu, poprzez dzieła mistrzów XX i XXI wieku, po utwory kompozytorów zupełnie współczesnych. Nie ma chyba drugiego solisty o światowej renomie, który w ciągu ostatnich 30 lat zrobiłby tak wiele dla muzyki najnowszej!

W wykonaniu Gidona Kremera krakowscy melomani usłyszą utwór, który zajmuje szczególne miejsce w repertuarze wirtuoza – Koncert skrzypcowy Mieczysława Weinberga, którego nieco zapomnianą do niedawna twórczość Kremer niestrudzenie promuje. W Koncercie pobrzmiewają echa zagmatwanych losów polskiego kompozytora, który po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do ZSRR, gdzie z jednej strony miał szansę doskonalić warsztat pod okiem Miaskowskiego i Szostakowicza – swojego wieloletniego przyjaciela i mentora; z drugiej strony zmagał się z prześladowaniami, jakie spotykały osoby o pochodzeniu żydowskim. Szostakowiczowi zawdzięcza nie tylko odzyskaną wolność po aresztowaniu w 1953 roku, lecz również język muzyczny, zauważalnie bazujący na dokonaniach rosyjskiego mistrza. Zestawienie w programie Koncertu Weinberga z I Symfonią Szostakowicza jest zatem z góry zamierzone. Natomiast napisana w 1942 roku Uwertura tragiczna Panufnika, uważana jest za jeden z najbardziej poruszających utworów tego kompozytora. W szczególny sposób oddaje ona tragizm czasów w jakich przyszło działać wszystkim tym twórcom, nawiązując również do nich językiem muzycznym. Zapowiada się zatem wieczór pełen wirtuozerii i wzruszeń. Tak znakomici goście, jak Gidon Kremer, nie goszczą w Polsce zbyt często – nie może Państwa zabraknąć na tym koncercie!


GWIAZDY Z SINFONIETTĄ – GIDON KREMER
29 KWIETNIA 2016 / PIĄTEK / GODZ. 19:00
ICE KRAKÓW CONGRESS CENTRE, SALA TEATRALNA S2
KRAKÓW, UL. MARII KONOPNICKIEJ 17

WYKONAWCY:
Gidon Kremer – skrzypce
Jurek Dybał – dyrygent
Sinfonietta Cracovia

PROGRAM:
Andrzej Panufnik – Uwertura tragiczna
Mieczysław Weinberg – Koncert skrzypcowy op. 67
Dymitr Szostakowicz – I Symfonia f-moll op. 10


BILETY:
Ticketpro.pl, Eventim.pl i InfoKraków
60, 40 PLN – normalny, 30 PLN – ulgowy  
www.sinfonietta.pl
www.facebook.com/SinfoniettaCracovia
www.twitter.com/sinfocracovia


 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych