Carmina Burana, Carl Orff IX Symfonia Beethovena

Carmina Burana to najsławniesze dzieło Carla Orffa, traktujące o zabawie, miłości, tańcu i hedoniźmie, oparte na 24 średniowiecznych pieśniach. Wydarzenie po raz pierwszy zagości w ICE Kraków 10.12.2015 r. o godzinie 19.00. 

Kantata sławiąca beztroski żywot, całkowicie kontrastujący ze średniowiecznymi koncepcjami życia i śmierci odniosła niesamowity sukces podczas swojej premiery w 1937 roku.  Od tego czasu Carmina Burana weszła do kanonu muzyki poważnej i cieszy się niezwykłą popularnością zarówno wsród publiczności, jak i samych  artystów. Chór, orkiestra i soliści wprowadzają widownię w magiczny świat budzący wszystkie zmysły,  ostatecznie przypominając o nieuchronności i zależności  ludzkiego losu od kaprysów Fortuny... 


CARMINA BURANA
ICE Kraków
10.12.2015 r.
godz. 19.00


 


 

Orkiestra

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy powstała w 1999  roku w mieście Chernihowie, znajdującego się na północy kraju, a jej założycielem był dyrygent  Mykola Sukach.  Połączona z Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego z Chernigova, orkiestra bardzo szybko zyskała status jednej z najbardziej prestiżowych instytucji muzycznych w Ukrainie. Występowała  w takich państwach  jak Chorwacja, Rosja, Białorusia, Hiszpania czy Portugalia, oraz brała udział w najsłynniejszych wydarzeniach świata muzycznego, m.in. Chernikov Siversk Music Nights, a od 2000 roku uczestniczy w programie Letniej Szkoły Muzycznej w Kijowie.

Orkiestra współpracowała z ponad 200 muzykami z całego świata, a za pulpitem dyrygenckim stawali gościnnie największe sławy, m.in pochodzący z USA David André oraz George Stelutto, japończyk Mitsunobu Takaya oraz Young Chil Lee z Korei Południowej.

Chór

Założony został w 1932 roku. Wykonał dotychczas wiele tysięcy koncertów, ponad tysiąc koncertów radiowych, 10 tys. nagrań, w tym z muzyką filmową. Reperturar Chóru jest uniwersalny: od folkloru, muzyki sakralnej, klasyki światowej, po utwory współczesne : oratoria, opery, kantaty, symfonie, koncerty chóralne. Zespół związany jest z największymi ukraińskimi artystami XX-XXI w.: G. Taranowem, O. Mińkowskim, W. Mińko, J. Taraczenko, G. Kuliabi, W. Malcewem, P. Murawskim, W. Skoromnym. Stworzył unikalną kolekcję nagrań „Złoty Fundusz Państwa”. Współpracuje z najlepszymi chórami i orkiestrami symfonicznymi, a także z Ukraińskim Związkiem Kompozytorów co pozwala na prawykonania ich najnowszych dzieł.  Chór koncertował i uczestniczył w wielu prestiżowych festiwalach organizowanych na terenie Polski, Ukrainy, Francji, Węgier, Włoch, Hiszpanii, Jugosławii, Niemiec i Holandii.  

Dyrektor Orkiestry

Mykola Sukach, z przyznanym  mu tytułem “Honorowego Artysty Ukrainy”, jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów Ukrainy. Ukończył Instytut Artystyczny w Jarkovie, a następnie został dyrektorem Orkiestry Kameralnej Filharmonii w Chernihowie. W 1999 roku założył Narodową Orkiestrę Symfoniczną Ukrainy Filharmonii w Czernihowie, która w ciągu zaledwie kilku lat znalazła się w czołówce najlepszych orkiestr symfonicznych w Ukrainie.

Mykola Sukach współpracował przy wielu projektach z innymi słynnymi orkiestrami ze Wschodniej Europy, takimi jak Orkiestra Filharmonii Ukrainy, Orkiestra Symfoniczna z Jarkowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Odessy czy Orkiestra Symfoniczna z Doniecka.

Występował gościnnie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Rosji, Białorusi, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii, a pod jego batutą zagrali najwybitniejsi muzycy, m.in. pianiści Mykola Lugansky, Vadim Rudenko, Mykola Suk, Oleg Poliansky, Boris Berezovsky; wiolonczelista Oleksandr Kniazev oraz los skrzypkowie Anatoly Bazenov i Sayka Sodji.

W repertuarze tego wielkiego artysty znajdują się najsłynniejsze kompozycje muzyki klasycznej : Symfonie Josepha Haydna, Mozarta, Beethovena, Brahmsa, Schuberta, Schumanna, Rachmaninowa, Czajkowskiego, Kalinikowa, Borodina, a także requiem Verdiego i Mozarta, balet Jezioro Łabędzie czy Jolanta, opera Piotra Czajkowskiego. 

Sukach, znany wśród współpracowników z niezwykłej charyzmy i ciężkiej pracy jest również inicjatorem międzynarodowego festiwalu “Siversk Music Nights” w Czernikowie, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych na Ukrainie, który co roku gromadzi tysiące entuzjastów oraz najwybitniejszych artystów z całego świata.

Soliści

  • Sopran - ELENA SHVEDOVA
  • Tenor- Mihail Mihaylov
  • Bas / baryton - ANDREI MOROZOV
  • Mezzosopran - NataLia Akinina
  • Contratenor- ANDREY NAYDENOV

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych