Azja i Europa zjednoczone kulturą

Współpraca i stwarzanie możliwości wzajemnej wymiany doświadczeń, umiejętności i wiedzy w zakresie wszystkich rodzajów sztuki, wymiany artystów i profesjonalistów między Koreą a Polską to podstawowe założenia Memorandum of Understanding - dokumentu, który 31 marca 2015 r. został podpisany przez przedstawicieli Seoul Arts Center i Krakowskiego Biura Festiwalowego w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Porozumienie początkuje szeroką współpracę na polu kultury, która zakłada transfer wiedzy i umiejętności pomiędzy menadżerami kultury z Krakowa i Seulu.

Memorandum stanowi pierwszy krok w zacieśnianiu współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego z jedną z najważniejszych instytucji kultury w Korei Południowej. Zgodnie z podpisanym porozumieniem naszedł czas epoki spójności kultur Azji i Europy poprzez poszerzanie wzajemnego zrozumienia i współpracy, wymianę profesjonalnych programatorów i personelu technicznego, wymianę wydarzeń artystycznych, artystów i profesjonalistów. Dzięki współpracy możliwa będzie koprodukcja wydarzeń, przedstawień i wystaw.

Cieszę się, że możemy gościć na stażu profesjonalistkę z Korei. Menadżerowie kultury z dwóch części świata, które oddalone są od siebie o tysiące kilometrów będą pracować przy wspólnych projektach - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Jest to doskonała okazja do wymiany poglądów na temat zasad programowania wydarzeń dla widzów z całkowicie różnych kręgów kulturowych. Wymiana doświadczeń oraz współpraca z Seoul Arts Center pozwoli nam na rozwój oraz zróżnicowanie oferty imprez realizowanych przez KBF - dodaje dyrektor Helbin

Pierwszym efektem podpisanego memorandum jest trzymiesięczny staż menadżerski dla Project Manager Seoul Arts Center - Ko Eun Jung. W Dziale Programowym Krakowskiego Biura Festiwalowego będzie brała udział w przygotowaniach między innymi do Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Przedstawiciele SAC po podpisaniu porozumienia zwiedzili Centrum Kongresowe ICE Kraków, którego operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Prezes koreańskiego kompleksu - Ko Hak Chan, uczestniczył w próbie jednego z koncertów festiwalu Misteria Paschalia. Był pod wrażeniem architektury oraz akustyki obiektu. Warto przypomnieć, że Seul jest Miastem Designu UNESCO.

Na spotkaniu obecni byli: Prezes SAC Ko Hak Chan, Dyrektor Finansowy SAC Song Sung-Wan, Ewa Paszkowicz z Instytutu Adama Mickiewicza koordynująca Projekt Azja oraz Zastępca Dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego ds. Programowych Robert Piaskowski.

Przypominamy, że w ubiegłym roku Krakowskie Biuro Festiwalowe gościło Sky Sum – menedżerkę kultury z Hong Kongu odbywającą staż w ramach programu Fellowships for Arts Management Experience (FAME) organizowanego przez Hong Kong Arts Administrators Association.

______

Seoul Arts Center jest jedną z najprężniej działających instytucji kultury w Korei Południowej. Powstałe w 1988 roku, prezentuje rocznie ponad 1000 wydarzeń kulturalnych. Składa się z pięciu obiektów: Opery, Filharmonii, Muzeum Sztuki, Muzeum Designu oraz Muzeum Kaligrafii, które co roku odwiedza ponad 2,5 miliona gości.

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych