4 pianistów na 40. urodzinach Jazz Juniors

4 pianistów na 40. urodzinach Jazz Juniors. Geniusz polskiej pianistyki jazzowej ma cztery oblicza: Możdżera, Wasilewskiego, Kaczmarczyka i Orzechowskiego „Pianohooligana”. Oprócz niezwykłej kariery, łączy ich min. debiut na Jazz Juniors. Kulminacją 40., jubileuszowej edycji festiwalu będzie ich wspólny koncert na gali, która odbędzie się 4 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

To wydarzenie bez precedensu. Czterech wybitnych pianistów, znanych publiczności jazzowej na całym świecie, spotka się na jednej scenie z okazji 40. urodzin konkursu, który stał się dla nich pierwszym krokiem do międzynarodowej kariery. To nie tylko artystyczne święto dla Krakowa, ale również zachęta dla młodych muzyków do odważnego realizowania muzycznych celów.

Leszek Możdżer uznawany jest za najbardziej znanego improwizatora w kraju i rewolucjonistę polskiej jazzowej kameralistyki fortepianowej. W jego oryginalnym języku muzycznym pobrzmiewają echa chopinowskich mazurków i etiud, a także twórczości Krzysztofa Komedy.  Nagrywa i koncertuje min z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Tan Dunem, Patem Mathenyem, Zbigniewem Namysłowskim oraz Tomaszem Stańko. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych, jak również w autorskim trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco (album „The Time” nagrany w 2005 osiągnął status Diamentowej Płyty, „Between Us And The Light” (2006), „Live” (2007), „Polska” (2013) osiągnęły status Podwójnej Platynowej Płyty).

W dorocznej ankiecie krytyków jazzowych, sporządzanej dla magazynu Down Beat, ponad dekadę temu, Marcin Wasilewski został uznany za „wschodzącą gwiazdę”. Pianista, obok Tomasza Stańki jest jedynym polskim muzykiem nagrywającym dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, która stała się kuźnią najwybitniejszych improwizatorów świata. Jako lider Marcin Wasilewski Trio, wspólnie ze Sławomirem Kurkiewiczem (kontrabas) i Michałem Miśkiewiczem (perkusja), od ponad 21 lat tworzy najczęściej prezentowane za granicą polskie trio jazzowe.

Pojawienie się każdego kolejnego albumu krakowskiego pianisty Pawła Kaczmarczyka, natychmiast staje się szeroko komentowanym wydarzeniem w międzynarodowej prasie jazzowej. Jego trzeci album "Complexity in Simplicity" wydała prestiżowa wytwórni ACT. Był dwukrotnie nominowany do nagrody "FRYDERYK" w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku. Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim. W ostatnich dniach października odebrał nagrodę „Mateusza Trójki”, w kategorii muzyk jazzowy, za płytę „Vars & Kaper – DeconstructiON”.

Pianista i kompozytor Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, absolwent Berklee College of Music, to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011) występuje na całym świecie, a jego albumy sygnuje m.in. prestiżowa Decca Classics. Oprócz działalności solowej jako pianista jazzowy, występuje jako solista z wiodącymi orkiestrami polskimi, m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, czy Polską Orkiestrą Radiową. Współpracował z gigantami muzyki współczesnej, takimi jak Philip Glass, Steve Reich, czy Krzysztof Penderecki.


Centrum Kongresowe ICE Kraków, 4 grudnia, godz. 18.00,

Bilety w cenie dostępne w punktach InfoKraków oraz a stronie www.eventim.pl/jazz-juniorsKontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych