13. edycja Misteria Paschalia!

W ciągu najbliższych siedmiu dni Kraków po raz kolejny będzie światową stolicą muzyki dawnej. Wszystko za sprawą festiwalu Misteria Paschalia, którego trzynasta edycja startuje już dziś. Trzy koncerty festiwalu odbędą się w ICE Kraków, które będzie świadkiem wielu muzycznych wzruszeń i uniesień. 

„Konsekwentnie budowana od lat marka festiwalu Misteria Paschalia jest dziś szeroko dostrzegana nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Jego 13. odsłona okazała się dla nas niezwykle szczęśliwa, ponieważ po raz pierwszy program jednego z flagowych krakowskich wydarzeń wzbogaci tak ważne europejskie święto muzyki. Mamy głęboką nadzieję, że okres wielkanocny w naszym mieście, który od lat utożsamiany jest z obecnością wybitnych artystów kręgu muzyki dawnej, od tegorocznej edycji festiwalu kojarzony będzie również z obchodami Europejskiego Dnia Muzyki Dawnej” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. 

21 marca, w dniu Europejskiego Dnia Muzyki Dawnej, w rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha, pierwszego dnia wiosny – zainaugurujemy festiwal jednym z najbardziej wyjątkowych utworów muzyki dawnej: zabrzmi „Siedem ostatnich słów” Josepha Haydna. Na scenie wystąpi uwielbiany przez krakowską publiczność Jordi Savall. Stały gość festiwalu zaprezentuje się w wyjątkowej roli przewodnika po uchwyconych przez Haydna tajemnicach, prowadząc swoją orkiestrę Le Concert des Nations. Solowo na wiolonczeli zagra węgierski artysta Balázs Máté. 

25 marca, w Wielki Piątek usłyszymy jedną z najsłynniejszych mszy żałobnych w historii muzyki, „Requiem” Mozarta, ale w zupełnie nowatorskiej wersji, którą zaproponują festiwalowej publiczności Marc Minkowski, soliści, orkiestra Le Musiciens du Louvre i występujący po raz pierwszy na festiwalu Cor de Cambra del Palau de la Música Catalana. W Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmi dzieło dobrze znane – a jednak całkiem inne; całkiem inne – a wciąż genialne. 

Wielkanoc świętować będziemy natomiast w angielskim stylu – przy dźwiękach oratorium „Baltazar” („Belshazzar”) George’a Friderica Handla, które przez lata pozostawało w cieniu „Mesjasza”, choć dorównuje mu kompozytorskim kunsztem. W finale 13. edycji festiwalu Misteria Paschalia włoscy muzycy – Ottavio Dantone i jego orkiestra Accademia Bizantina – zaprezentują jedno z ostatnich arcydzieł Handla. Wybitnym artystom towarzyszyć będzie – nie po raz pierwszy – doskonały chór Capelli Cracoviensis, oraz soliści: Thomas Walker – tenor, Rosemary Joshua – sopran, Filippo Mineccia – kontratenor, Delphine Galou – alt oraz Andreas Wolf – bas. 

„Pracując z moją orkiestrą próbuję w pierwszej kolejności zrozumieć język, muzyczne słownictwo, zapisane według niepisanych reguł, dzięki którym uczymy się pięknej kompozycji, smaku oraz ekspresji, a także tego, co przekazujemy publiczności naszym stylem, naszą osobowością” – mówi Ottavio Dantone. „Po ponad dwudziestu latach, które spędziłem z zespołem Accademia Bizantina, moja chęć poszukiwania i doświadczania jedynie wzrosła, a godzenie się z rezultatem tych poszukiwań przychodzi mi znacznie łatwiej i bardziej intuicyjnie. Wszyscy znamy i mówimy jednym językiem, językiem starożytnych emocji łączących się z nowymi, nietkniętych i autentycznych, które do dziś pozostały niezmienione – chcemy pokazać to wszystko naszym słuchaczom.” – dodaje.

 

 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych