„Nowe otwarcie” – gala Sinfonietty Cracovii pierwszym akustycznym koncertem symfonicznym w ICE Kraków!

23 listopada 2014 roku o godz. 18:00 w Centrum kongresowym ICE Kraków odbędzie się pierwszy akustyczny koncert symfoniczny. Będzie to wielka gala jubileuszowa „Nowe otwarcie”, obchodzącej 20-lecie działalności Sinfonietty Cracovii, jak również pierwszy w Krakowie koncert pod batutą jej nowego dyrektora, Jurka Dybała – cenionego dyrygenta i animatora życia muzycznego oraz muzyka słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich.

Koncert Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia jest wydarzeniem symbolicznym dla ICE Kraków. Niewiele ponad miesiąc po oficjalnej inauguracji działalności Centrum Kongresowego odbędzie się jego "Nowe otwarcie", czyli pierwszy akustyczny koncert symfoniczny. W Sali Audytoryjnej, jednej z najlepszych sal koncertowych w Polsce, Sinfonietta Cracovia będzie świętować 20-lecie działalności. To jednak niejedyny jubileusz nadchodzącego wieczoru. W dniu koncertu swoje urodziny obchodzi Krzysztof Penderecki, który w ICE Kraków zadyryguje własnymi kompozycjami – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które współorganizuje koncert. Wyjątkowi goście, doskonała akustyka, wirtuozowski program oraz piękne wnętrza Centrum Kongresowego – to wszystko już 23 listopada w ICE Kraków – dodaje Dyrektor Helbin.

Krakowskie Biuro Festiwalowe pełni funkcję operatora Centrum Kongresowego ICE Kraków (International Conferences & Entertainment).

ORGANIZATORZY KONCERTU NOWE OTWARCIE
 

                         

WSPÓŁORGANIZATOR KONCERTU NOWE OTWARCIE
      

Sinfonietta Cracovia swoje powstanie przed 20. laty zawdzięcza w dużej mierze Krzysztofowi Pendereckiemu i dlatego gala jubileuszowa odbędzie się w dniu jego urodzin, a dostojny Jubilat zadyryguje swoimi utworami osobiście! Sinfonietta to wspaniały, szczególnie mi bliski zespół. Dlatego cieszę się że będziemy świętować razem – powiedział Krzysztof Penderecki. Sinfonietta ma w stałym repertuarze wiele dzieł Mistrza, jednak tym razem zostaną one zaprezentowane w wyjątkowo atrakcyjny sposób, bo w oprawie taneczno-multimedialnej Daniela Stryjeckiego.

Tancerz i choreograf Daniel Stryjecki, po głośnym sukcesie swoich realizacji na rozdaniu Paszportów Polityki, przygotował sugestywną wizualizację graficzno-taneczną w autorskiej technice efektu „Hallo” do Anaklasis Krzysztofa Pendereckiego. Z ekscytacją czekam na to zderzenie awangardowej muzyki Mistrza z nowymi mediami i mam nadzieję, że taki sposób prezentacji jeszcze bardziej zachęci szeroką publiczność, w szczególności ludzi młodych, do kontaktu z muzyką z najwyższej półki – wyznał Jurek Dybał, nowy Dyrektor Sinfonietty.

Koncert zwieńczy „przebój” muzyki klasycznej – „Symfonia z nowego świata” Antonina Dvořáka. Kompozycją zadyryguje nowy dyrektor Sinfonietty Cracovii, Jurek Dybał. Do sugestywnego podtytułu Symfonii Dvořáka nawiązuje tytuł gali – „Nowe otwarcie”, które odnosi się do artystycznej działalności zespołu i jego wizerunku pod nową dyrekcją.

W dniach 25-30 listopada, 20 muzyków Sinfonietty wykona na 20-lecie 20 koncertów-niespodzianek w przestrzeni publicznej miasta, nierzadko w bardzo nietypowych lokalizacjach.

Obchody 20-lecia objęte są honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Sinfonietta Cracovia

Ten dynamiczny i wszechstronny zespół założony z inicjatywy samych muzyków przy wsparciu Krzysztofa Pendereckiego i Elżbiety Pendereckiej, obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Niezwykle wysoki poziom wykonawczy Sinfonietty potwierdza współpraca z takimi mistrzami batuty, jak: Lorin Maazel, Valery Gergiev, Christoph Eschenbach, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit czy John Axelrod. W gronie solistów współpracujących z orkiestrą znajdują się natomiast : Krystian Zimerman, Mischa Maisky, Maxim Vengerov i Pieter Wispelwey. Wśród wytwórni płytowych, dla których orkiestra nagrywała, znalazły się m.in.: Channel Classic, Arion, CD Accord i Dux.   
Otwarty na różne gatunki i nieograniczający się tylko do klasycznego repertuaru Zespół, brał udział w takich projektach jak: Festiwal Unsound, Festiwal Muzyki Filmowej, przedstawienia teatralne „Chopin bez fortepianu” czy nagrania muzyki filmowej (ostatnio m.in. do produkcji „Miasto 44”).

 

.
 

 

 

Kontakt z mediami

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych wydarzeniami organizowanymi w ICE Kraków zapraszamy do kontaktu

Michał Zalewski
Kontakt z mediami

Tel.: 0048 513 099 671 / 0048 12 354 23 20
press@icekrakow.pl

Więcej informacji kontaktowych